Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nainen ihmetteli KappAhlin lapsimallinuken rintoja – vaateketjun vastaus hämmentää

Lapsimallinuket ovat vaateketjun standardien mukaan 12-vuotiaita.
Lapsimallinuket ovat vaateketjun standardien mukaan 12-vuotiaita. Shutterstock, Facebook
Julkaistu 12.05.2016 09:00

MTV LIFESTYLE

Ruotsalaisnainen otti yhteyttä suosittuun vaateketjuun kysyäkseen syitä lapsimallinuken rintoihin. Vaateketjun antama vastaus yllätti hänet täysin.

Ruotsin Skogåsissa asuva kolmen lapsen äiti Linda Lundin reagoi voimakkaasti nähdessään tunnetun vaateketjun näyteikkunassa lastenvaatteita esittelevällä mallinukella rinnat. 

– En ole koskaan nähnyt lapsimallinukeilla rintoja ennen, eikä ole myöskään kukaan ystävistäni, Lundin kertoo hämmästyneenä.

Nainen päättikin ottaa näyteikkunasta valokuvan ja julkaista sen KappAhlin Facebook-sivuilla muutaman kysymyksen kera.

"Miksi lastenvaatteita ei voisi esitellä neutraalilla tavalla?"

Lundin lähetti vaateketjulle viestin, jossa hän ilmaisi oman näkemyksensä kyseisten mallinukkejen käytöstä.

– Miksi tyttömallinukella on rinnat? Niillä ei ole merkitystä vaatteiden sopivuuteen. Tytöt ovat jo muutenkin tarpeeksi huolissaan kehostaan, joten tuntuu hyvin tarpeettomalta käyttää tämän tyyppisiä mallinukkeja! Lundin kirjoittaa.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Vaateketju vastasi, että mallinukke on heidän standardiensa mukainen. Tämä vastaus ei kuitenkaan riittänyt aiheesta suivaantuneelle Lundinille. Standardin mukaan lapsimallinukkien on vastattava 12-vuotiaan lapsen vartaloa, mutta naisen mukaan kyseinen nukke näytti huomattavasti nuoremmalta.

– Murrosiän kynnys on vaikea ikä monelle tytölle. Kaikki kehittyvät eritavalla, joten miksi lastenvaatteita ei voisi esitellä neutraalilla tavalla? Lundin ihmettelee.

Hänen mukaansa ei ole olemassa syytä siihen, miksi lapsimallinukeilla tulisi olla rinnat.

Erilaisuuden kunnioittaminen vaateketjun perusarvo

Ruotsalainen sanomalehti Expressen otti yhteyttä KappaAhlin viestintäjohtaja Charlotte Högbergiin asian tiimoilta. Hänen vastauksensa mukaan ihmisten erilaisuuden kunnioittaminen kuuluu KappAhlin perusarvoihin. Högbergin vastaus oli lähes identtinen Lundin Facebookin kautta saaman vastauksen kanssa.

– Ihmiset ovat upeita juuri sellaisena kuin ne ovat. Tästä syystä meillä on laaja valikoima erilaisia malleja ja kokoja, Högberg kertoo.

Hänen mukaansa 12-vuotias mallinukke on yleinen käytäntö, mutta on otettava huomioon, että kaikki kehittyvät ja näyttävät erilaisilta. Malli ei ole uusi, vaan se on ollut käytössä liikkeissä jo vuosia.

Lundin ei kuitenkaan vielä ole saanut vastausta kysymykseensä lapsimallinuken rintojen tarpeellisuudesta.

Lähde: Expressen  

Video: Mitä teet, jos lapsi raivoaa kaupassa? Vuoden isät kertovat.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Balenciagan kyseenalainen mainoskampanja tuomittiin jyrkästi: "Eikö kukaan pysähtynyt edes hetkeksi miettimään?"Victoria's Secretin ensimmäinen malli, jolla on Downin oireyhtymä: Sofia toteutti unelmansa!Muodokkaiden naisten alusvaatteita mainostettiin laihojen mallien päällä – somessa raivostuttiin: ”Ette sitten löytäneet plusmalleja?”Carolyn tyrmistyi lastenvaateostoksilla: ”En pidä itseäni sievistelijänä, mutta…”Hannah heitettiin ulos ostoskeskuksesta ”sopimattoman” asunsa vuoksi: "Olen niin vihainen juuri nyt"Itsevarmuutta ja inspiraatiota – Barbie pukeutuu nyt muslimihuiviin
MuotimaailmaLapsetKauneus ja tyyliLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Muotimaailma
  • Eilen18:10
    Verkkokauppa

    Sheinin nettikauppa suljetaan Ranskassa – mielenosoittajat tunkeutuivat kaupan avajaisiin

  • 28.10.12:52
    Kauneus ja tyyli

    Sami Sykkö nimeää suomalaisten muotimerkkien helmasynnin

  • 9.10.09:05
    Muotinäytökset

    Suomalainen keppistelijä Ada säteili Adidaksen näytöksessä: "Nouseva tähti uudessa urheilulajissa"

  • 10.9.09:15
    Vaatteet

    Heidi kertoo, miten kahdeksasta vaatteesta saa jopa 20 eri asua

  • 5.9.15:22
    Muotisuunnittelijat

    Donatella Versacelta koskettavat sanat edesmenneelle Giorgio Armanille