Kirkkomusiikin valinta voi aiheuttaa päänvaivaa, sillä valinnanvaraa on runsaasti. Tutustu siis tarjontaan ja valitse teille sopiva kappale. Muista kuitenkin, ettei kaikki musiikki sovi kirkkoon.
Yksi tuntee olevansa oikeasti naimisissa vain jos on saanut liihotella vihittäväksi valkoisessa tyllipilvessä Felix Mendelsonin mahtavan "Häämarssin" siivittämänä. Toinen tahtoo välttää liikaa perinteikkyyttä, tehdä vihkitilaisuudestaan omannäköisen ja säväyttää juhlaväkeä myös musiikilla. Molemmat ovat yhtä oikeassa.
– Kirkkoherra on luvannut, että häissä voidaan soittaa "Prinsessa Ruususen häämarssi", vetosi eräs isä takavuosina eteläpohjalaiseen kanttoriin, joka kieltäytyi soittamasta kirkossaan muita häämarsseja kuin perinteisen Mendelsonin.
– Jaa, kirkkoherra saa sitten tulla itse soittamaan sen, tuumasi kanttori ykskantaan, ja Mendelsonia sitten lopulta taas soitettiin.
Hienostunutta huumoria
Nykyisin miltei kaikille kanttoreillekin kelpaavat erikoisemmatkin vaihtoehdot, kunhan vain asiasta tullaan neuvottelemaan tarpeeksi ajoissa. Kannattaa muistaa, että kanttori on ammattimuusikko, jolla on ammattiylpeytensä: hän haluaa saada kappaleen nuotit ja ehtiä harjoitella kappaletta kunnolla voidakseen esittää sen täydellisesti. Eikä haittaa, vaikka vihille aikovat toimittaisivat kanttorille myös toivotun kappaleen levytetyn version harjoittelun tueksi!
Kappale kuin kappale ei silti käy kirkkoon. Joskus vihittävien lempikappale saattaa joittenkin mielestä keikkua hyvän maun rajalla. On hyvä vaihtoehto valita niin sanottu tulomarssi perinteisempien ja turvallisempien vaihtoehtojen joukosta ja säästää yllättävämpi kappale niin lähtömarssiksi. Silloin tunnelma ei enää ole niin harras, ja musiikkivalintaankin suhtaudutaan vain iloisen odottavasti.
Eräissä häissä soi poistumismarssina Frank Sinatran laulama ”Love and Marriage ”, joka tunnetaan myös tv-sarja Pulmusten tunnuslauluna. Hääväen kasvot olivat näkemisen arvoiset ja tunnelma hilpeä!



