Keskusrikospoliisi tutkii Espoon Mäkkylässä eilen tapahtunutta räjähdystä kahtena murhan yrityksenä.
MTV Uutiset kokosi, miten poliisin mukaan tapahtumat etenivät asuntoon tehdystä tarkastuskäynnistä suureen poliisioperaatioon.
Keskusrikospoliisin rikoskomisario Olli Töyrään mukaan poliisi meni eilen illalla Mäkkylässä sijaitsevaan kerrostalohuoneistoon selvittämään asunnon haltijan vointia.
Töyräs kertoo tarkastuksen syyksi sen, että poliisi oli saanut tiedon, mikä vaati lisäselvitystä. Hän ei kuitenkaan tarkenna julkisuuteen, mistä tieto poliisille tuli.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Asunnon ovella räjähti noin kello 20.45
Paikalle saapunut poliisipartio oli menossa Ruutikellarinkadulla sijaitsevan kerrostalon asuinhuoneistoon avaimella noin kello 20.45, kun räjähdys tapahtui.
Krp:n mukaan vahingoittamistarkoituksessa oveen viritetty ansa laukesi. Töyrään mukaan ei kuitenkaan ole toistaiseksi tiedossa, oliko räjähdys suunnattu poliisia vastaan.
Lue myös: IS: Mäkkylän räjähdeansan virittänyt mies oli menettänyt työnsä ja asuntonsa
Poliisi ei ollut sisään mennessään varma, onko huoneistossa sisällä ketään. Poliisipartio ei myöskään ehtinyt saada yhteyttä sisällä olleeseen ennen räjähdystä.
– Poliisipartio ei päässyt kynnyksellekään, kun asunnon oveen sijoitettu räjähde laukesi. Sen jälkeen tilanne muuttui vaativampaan suuntaan.
Kaksi poliisia loukkaantui
Sisään pyrkinyt poliisipartio loukkaantui räjähdyksessä. Molemmat toimitettiin sairaalahoitoon, mutta ovat päässeet jo pois.
– He voivat tietojeni mukaan hyvin. He eivät loukkaantuneet kriittisesti, Töyräs kertoo.
