Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä Mäkkylän räjähdeansan virittäjäksi epäillystä miehestä tiedetään – "Hänen taustansa ei millään tavalla kerro eilisestä tapahtumasta"

8:47Viritettiinkö poliiseille ansa? Espoon räjähdyksen tutkinnanjohtaja suorassa haastattelussaViritettiinkö poliiseille ansa? Espoon räjähdyksen tutkinnanjohtaja suorassa haastattelussa MTV Uutiset Livessä!
Julkaistu 26.05.2020 11:48
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Espoossa sattui eilen räjähdys, jota tutkitaan kahteen poliisin kohdistuneena murhan yrityksenä. Tekijäksi epäilty mies löydettiin välikohtauksen jälkeen kuolleena asunnosta, jossa räjähdys tapahtui. Tutkinnanjohtaja kertoo, mitä miehestä tiedetään. 

Mitä poliisi meni tekemään miehen asunnolle ennen räjähdystä? Muun muassa tähän kysymykseen tutkinnanjohtaja vastaa artikkelin yllä olevalla videolla. Katso videolta koko haastattelu.

Kaksi poliisia loukkaantui mentyään tehtävälle Espoon Mäkylässä sijaitsevalle asunnolle eilen illalla. Kohdeasunnon oviaukossa laukesi räjähde, kun poliisit yrittivät asuntoon avaimella. 

Alkoi suuri poliisioperaatio, joka päättyi, kun kohdeasunnosta löydettiin kuolleena nelikymppinen, vuonna 1979 syntynyt mies. 

Tapauksen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Olli Töyräs keskusrikospoliisista kertoo MTV Uutisille, että toistaiseksi tiedossa ei ole, milloin mies on kuollut tai liittyykö kuolema räjähdykseen. 

– Tämä on se asia, jota parasta aikaa selvitellään. Poliisi tekee asunnossa asunnossa teknistä tutkintaa, ja ihmisiä tavoitellaan. Selvittelemme myös kohdehenkilön taustaa ja historiaa. Kuolinajankohta määrittyy ajan saatossa. Tällä haavaa minulla ei ole antaa tietoa siitä, miten se linkittyy näihin muihin tapahtumiin. 

Asensi räjähteen oveen – miksi?

Poliisi epäilee, että mies asensi asuntonsa oveen jonkinlaisen räjähteen ennen kuolemaansa. Tiedossa ei ole, miksi mies toimi näin. 

Töyräs ei kommentoi, oliko kyseessä nimenomaisesti poliisille asetettu ansa, sillä miehen motiivit eivät ole selvillä.

– Nyt kävi näin, että asuntoon ensimmäisenä meni poliisipartio, joka sai silmilleen räjähteen voiman. Mitä henkilö on tällä kaikella tavoitellut tai tarkoittanut, sitä pyrimme selvittämään.

Töyrään mukaan mies ei ollut "poliisin vanha tuttu". 

– Hänen taustansa ei millään tavalla kerro eilisestä tapahtumasta. Hän ei ollut meidän tuttumme. 

Mitä poliisi meni tekemään miehen asunnolle ennen räjähdystä? Muun muassa tähän kysymykseen tutkinnanjohtaja vastaa artikkelin yllä olevalla videolla. Katso videolta koko haastattelu.

Lue myös: Poliisilta lisätietoa Mäkkylän räjähdyksestä: Oviaukossa laukesi räjähde, kun poliisit menivät sisälle – epäiltynä nelikymppinen mies, joka kuoli

Lisää aiheesta:

Meri-Rastilan räjähdyksestä epäilty yhä sairaalassa – miestä ei pystytä kuulustelemaan murhan yrityksestä44-vuotiaan miehen epäillään yrittäneen räjäyttää 37-vuotiaan naisen hengiltä Meri-Rastilassa – räjähtikö aine liian aikaisin?Puotilan katuammuskelussa ei tähdätty poliisin mukaan sivullisiin: "Epäilty on ampunut kaksi laukausta käsiaseella uhrin vartaloon"Mäkkylän räjähdeansa laukesi, kun poliisi meni avaimilla asuntoon – nyt tutkitaan, miten ovi oli miinoitettu: "Yhden ihmisen elämän traaginen päätös"Näin Mäkkylän operaatio eteni: Poliisi meni tarkastamaan nelikymppisen miehen vointia, kun tapahtui jotain odottamatonta – "Poliisipartio sai silmilleen räjähteen voiman"Sipoon murhan pääepäilty osasi odottaa poliisia ennen Kasarmikadun operaatiota – asunnosta löytyi vahvistus poliisin epäilylle
RikosepäilytPoliisiEspooMTV Uutiset LiveRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • 13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • 12:13
    Puolueet

    Jaana Kavonius vapautettiin – "Jatkan totuuden kertomista"

  • Eilen15:16
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi

  • ke16:25
    Liikennerikokset

    Joensuun BMW-yliajajan karu tausta: Pakeni poliisia 15-vuotiaana varastetulla autolla

  • ke16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi