Oulussa on sattunut kaksi vakavaa puukotusta samassa paikassa lyhyen ajan sisällä. Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossava kertoo tekojen ilmentävän asenneilmastoa Suomessa ja toivoo, että rasismi otetaan yhteiskunnallisesti vakavasti.
Oulussa poliisi tutkii lyhyen ajan sisällä jo toista vakavaa väkivaltarikosta, jossa motiivi vaikuttaa rasistiselta. Alaikäinen poika puukotti tiistaina illalla ulkomaalaistaustaista miestä samassa kauppakeskuksessa, jossa viime viikolla puukotettiin 12-vuotiasta lasta.
Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossava kertoo MTV Uutisille, että viimeaikaiset tapahtumat vaikuttavat varmasti turvallisuudentunteeseen. Hän kertoo, että kyseessä on vaikeasti ennakoitavia ja poikkeuksellisia tapahtumia.
– Nämä molemmat ovat tapahtuneet julkisessa tilassa päiväsaikaan. Se on hyvin poikkeuksellista ja vaikuttaa ihmisten turvallisuudentunteeseen.
Alatossava vahvistaa, että poliisi on lisännyt varautumista, mutta hänellä ei ole tarkempaa tietoa määristä.
Lyhyen ajan sisällä tapahtuneet vakavat väkivaltarikokset tapahtuivat kauppakeskuksessa ja osa on ehdottanut kauppakeskuksen sulkemista. Tätä ei Alatossavan mielestä voida helposti toteuttaa.
– Täytyy muistaa, että kyseessä on katu, vaikka onkin kauppakeskuksessa.
Kadun sulkeminen ei ole ollut virallisessa päätöskäsittelyssä, jonka vuoksi asia ei ole niin yksinkertainen.
Laukkujen tutkimiselle ei kannatusta
Sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoi keskiviikkona iltapäivällä pitämässään tiedotustilaisuudessa, että hallituksen pitää arvioida nyt väkivaltatekojen estämiseksi uusia keinoja.
– Oulun keskusta-alue olisi hyvin tyypillinen paikka, johon varmasti harkittaisiin alueellisen valvonnan tehostamisen mallia, jossa voitaisiin ilman rikosperustetta kollata ihmisten reppuja sekä taskuja ja poistaa sieltä nimenomaan näitä vaarallisia esineitä.
Hänen mukaansa keino ei ratkaisisi koko ongelmaa, mutta olisi yksi tapa rikosten ennaltaehkäisemiseksi.
