Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oulun puukotukset: Supon varoitukset realisoitumassa

2:22Millaisiin jatkotoimiin ryhdytään Oulun puukotusten takia? – "Vaikutuksia ympäri Suomea"Millaisiin jatkotoimiin ryhdytään Oulun puukotusten takia? – "Vaikutuksia ympäri Suomea"
Julkaistu 19.06.2024 22:50
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Oulussa poliisi tutkii lyhyen ajan sisällä jo toista vakavaa väkivaltarikosta, jossa motiivi vaikuttaa rasistiselta. Alaikäinen poika puukotti tiistaina illalla ulkomaalaistaustaista miestä samassa kauppakeskuksessa, jossa viime viikolla puukotettiin 12-vuotiasta lasta.

MTV Uutisten kotimaa- ja rikostoimituksen päällikkö Tiia Palmén kertoo olevan selvää, että poliisi tulee nyt näkymään Oulun ja koko Suomen katukuvassa aiempaa enemmän.

– Poliisi on sanonut, että he tehostavat valvontaa. Järjestyksenvalvojien puolelta on sanottu, että kauppakeskuksissa on järjestyksenvalvojia riittävästi. Mutta on aivan selvää että tämä tulee poliisin puolelta valvontaa lisäämään varmastikin ympäri Suomea.

Palmén toteaa vaikuttavan selvästi siltä, että eilisessä puukotustapauksessa oli kyse aiemman teon kopioimisesta.

– Heti eilen, kun tuli tieto tästä tapahtuneesta, niin tuli ensimmäisenä ajatuksena mieleen, että nyt on selvästi kopioitu viime viikon torstain tekoja. Niinhän poliisikin tänään totesi, että tässä on tällaista kopiointikäyttäytymistä. 

Palmén toivoo, että sama kehitys ei jatku tästä. 

Lue myös: Satoja ihmisiä osallistui Oulussa rasismin vastaiseen mielenosoitukseen

– Tiedetään, että tietyissä rikostyypeissä erityisesti on tällaista kopiointikäyttäytymistä, kuten vaikkapa kouluampumisissa, terrorismirikoksissa ja tällaisissa, missä on jotakin äärioikeistoajattelun kaltaista ideologiaa taustalla. Täytyy toivoa, että se ei kerro sen laajemmasta, että tässä on nyt vain tietynlainen ilmiö käsillä, joka saadaan toivon mukaan nyt sitten päätettyä tähän.

Suojelupoliisi on jo pidempään varoittanut äärioikeistolaisen väkivallan uhasta. Palménin mukaan kyseisissä puukotustapauksissa Supon varoittamat uhat ovat tavallaan realisoituneet.

– Suojelupoliisi on jo jonkun aikaa sanonut, että nimenomaan tällaiset yksittäiset, ehkä radikalisoituneet tekijät ovat nimenomaan se suurin uhka. Ei niinkään se, että meille tulisi isompi terrori-isku. Tällaiset yksittäiset tekijät ovat se suurempi uhka.  Nyt tässä nähtiin esimerkkejä näistä. 

Poliisi toivoo, että pienimmätkin signaalit raportoidaan matalalla kynnyksellä, jos tukee merkkejä tämänkaltaisesta ihannoinnista.

– Kaikista mahdollisista vaaranmerkeistä viranomaiset tulevat aivan varmasti olemaan erittäin valppaina sen suhteen että, kehitys nyt jäisi tähän.

Lue lisää:

Hallitus tuomitsee Oulun puukotukset: "Täysin tuomittavia"

"Epäilty on nuori, vasta lapsi" – Oulun poliisi on erittäin huolestunut rasismimotiivista kauppakeskuspuukotuksissa

Stubb ja Orpo tuomitsevat Oulun puukotuksen

"Verta oli todella paljon" – näin silminnäkijä kertoo 12-vuotiaan pojan puukotuksesta

PS:n Purra Oulun puukotuksesta: "Ei  voi hyväksyä"

Kauppakeskus Valkean väkivallantekoa tutkitaan murhan yrityksenä – Oulun poliisi: Käsillä väkivallan kierre
 

Lisää aiheesta:

Kaupunginjohtaja Oulun turvallisuustilanteesta: "Tarvitsemme koko yhteiskunnan apua"KRP:n mukaan kauppakeskuspuukotuksen kopiointia voidaan ehkäistä usealla tavalla – rikosylikomisario nostaa esiin kolme seikkaaSisäministeri Rantanen ehdottaa repputarkastuksia Ouluun – ei kutsuisi ilmapiiriä rasistiseksiOulun kaupunginjohtaja 12-vuotiaan puukotuksesta: "Kaikki ei ole kunnossa"Sisäministeri Rantanen Oulun puukotuksesta: "Sietäisi saada vielä kovempia rangaistuksia"Oulu uskoi päässeensä yli syvimmästä rasismikuopastaan – sitten äärioikeistolainen puukotti 12-vuotiasta: "Sairaan ihmisen sairas yksittäinen teko"
SupoVäkivaltarikoksetYhteiskuntaOuluPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Supo
  • 9.9.13:46
    Poliisi

    Supo muokkasi tekstiä väestönvaihtoteorian ja terrorismin yhteydestä

  • 29.8.18:21
    Orpon hallitus

    Katso kooste Orpon hallituksen rasismikohuista: "Näytänkö mieheltä, että allekirjoitan jotain rasisminvastaisia tiedonantoja"

  • 28.8.16:53
    Teemu Keskisarja

    Keskisarjan salaliittopuheet pysäyttivät Ylen suorassa lähetyksessä – näin hallituskumppanit kommentoivat

  • 28.8.07:13
    Poliisi

    Sisäministeriö luopumassa kansallisen turvallisuuden yksiköstä – suojelupoliisi siirtymässä poliisiosaston alaisuuteen

  • 25.8.22:08
    Vaasa

    Vaasaan seilaavan venäläismiehistöisen aluksen omistaja vakoiluepäilystä: "Suuri väärinkäsitys"