Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin kaunista Lantikkaa et ole ennen nähnyt – tässä on uusi Velar

3:37Range Rover Velar: Brittiläinen haastaja saksalaiselle premiumille
Julkaistu 03.03.2017 21:29

MTV LIFESTYLE

Land Roverin uutuusmalli saa virallisen ensi-iltansa Genevessä ensi viikolla, mutta valmistaja ei malttanut olla järjestämättä harvoille ja valituille pienimuotoisempaa esittelytilaisuutta. Range Rover Velarista julkaistiin samalla runsaasti kuvamateriaalia. 

Land Rover tuo nykypäivään 1960-luvun konseptiautoissaan käyttämänsä Velar-nimen. Range Rover -perheessä Velar sijoittuu Evoquen ja Sportin väliin.

Auton esittelytilaisuus järjestettiin Lontoon Design Museumissa keskiviikkona. Velaria ei ensisilmäyksellä välttämättä erota aiemmista malleista, mutta tilanne on täysin eri, kun autoon astuu sisään.

range rover velar exterior
Range Rover VelarLand Rover

Ohjaamon keskiössä on erittäin moderni Touch Pro Duo -multimediajärjestelmä, jossa fyysisten painikkeiden määrä on karsittu minimiin – käytännössä nollaan. Ohjaamoa hallitsevat 10-tuumaiset kosketusnäytöt ja futuristinen kokonaisuus muistuttaakin enemmän konseptiautoa kuin tuotantovalmista mallia.

Julkaisun yhteydessä tarjolla on viisi moottorivaihtoehtoa aina kaksilitraisesta ja 180-hevosvoimaisesta dieselkoneesta 380-hevosvoimaiseen V6-bensamoottoriin.

Lähde: Land Rover

***

0:45Audilta viimein haastaja Mersulle ja Bemarille

Lisää aiheesta:

Jo kertaalleen kuopattu Lantikka teki tänään näyttävän paluun – tällainen on täysin uusi DefenderSe pienin lifestyle-Lantikka: Uusi Range Rover Evoque esiteltiin LontoossaKun katumaasturi ei riitä – tässä on raju Land Rover Discovery SVXJaguar esitteli uuden pikkumaasturin show-tyyliin – hurjalla tempulla maailmanennätykseenRange Roverin uutuus pikavisiitillä Suomessa – markkinoille elokuussaKuvat: Range Rover revittelee – tässä on uusi kompakti avomaasturi
Land RoverRange RoverAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Land Rover
  • 14.12.202206:28
    Autot

    Suomeen saapuu helmikuussa uusi automerkki, joka näyttää kumman tutulta – maahantuoja: "Uskon, että moni ostaa sen ihan arkikäyttöön"

  • 25.04.202110:57
    Autot

    "Nakatkaa minut Lantikan perään ja kärrätkää Windsoriin" – prinssi Philip suunnitteli omaa ruumisautoaan 16 vuotta

  • 09.03.202117:56
    Autot

    Naiset valitsivat maailman parhaan auton

  • 25.06.202016:03
    Autot

    Huh, mikä kokoero! Tältä 50-vuotias maasturi-ikoni näyttää modernin vastineensa rinnalla

  • 23.04.202014:49
    Autot

    Maasturimerkiltä kaksi lataushybridiä, joista ei autoveroa tarvitse juuri maksella – sähköllä yli 60 kilometriä