Walesin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaava Cefn Druids onnistui torstaina pakottamaan kotikentällään MYPAn 0-0-tasapeliin jalkapallon Eurooppa-liigan ensimmäisen karsintakierroksen ensimmäisessä osaottelussa.
MYPA lähti otteluun ennakkosuosikin asemassa, mutta kouvolalaiset joutuivat pian kokemaan walesilaisjoukkueen sinnikkyyden ja taisteluilmeen. Itse asiassa, Cefn Druids oli ottelussa lähempänä maalintekoa. Rees Darlingtonin ensimmäisen puoliajan pusku kolahti kuitenkin Antti Kuismalan vartioiman maalin tolppaan.
Kouvolalaiset löivät läpi ottelun päätään walesilaisten tiiviiseen puolustusmuuriin. MYPA pystyi luomaan painetta ja pitämään palloa, mutta vaarallisille paikoille joukkue ei päässyt. Cefn Druids keskittyi hyökkäämään lähinnä erikoistilanteista.
Maaliton tasatulos oli ehdottomasti suuri pettymys MYPAn leirissä. Joukkueen päävalmentaja Toni Korkeakunnas oli kaukana tyytyväisestä miehestä ottelun jälkeen.
- Tämä tapahtuma oli jalkapallon irvikuva. Heillä oli kolmikerroksinen bussi parkkeerattu maalin eteen, Korkeakunnas muotoili.
- Olimme hermostuneita alusta asti ja pelasimme selkeästi alle kykyjemme. Eiköhän tämä kuitenkin ollut heiltä yhden kerran ihme. Kotona olemme varmasti valmiimpia, Korkeakunnas vakuutti.
