Muusikko suree: Tanssiravintolat katoavat Suomesta

25:00img
Julkaistu 21.05.2015 10:05
Toimittajan kuva

Aino Kivistö

aino.kivisto(at)mtv.fi

Studio55.fi-lähetyksessä vieraillut muusikko Jussi Lammela kertoi, että perinteiset tanssiravintolat alkavat kadota Suomesta.

Finlanders-tanssimusiikkiyhtyeen perustajajäsen Jussi Lammela sanoo, että Suomessa ei ole enää montaa viikolla auki olevaa tanssiravintolaa.

– Kyllä tämä menee huonommaksi tämä meidän touhu, että ei ole enää niin paljon paikkoja, missä käydä, Lammela sanoi lähetyksessä.

Tanssikulttuuri ei kuitenkaan ole Lammelan mukaan häviämässä mihinkään, vaikka paikkoja on vähemmän. Sen sijaan päätoimisten muusikoiden tilanne on huolestuttava.

– Minulla on semmoinen epäilys, että ei enää viiden vuoden päästä tanssimuusikkona elä pelkästään, täytyy mennä päivätöihin.

Myös musiikin ostaminen levymuodossa on vähentynyt. Lammelan mielestä levyjen tekemisestä ei kuitenkaan pidä luopua.

– Pitää levyjä tehdä, muuten ei pysy ihmisten mielissä.

Mitkä ovat hyvän bändin ainekset? Mikä on Matin ja Tepon yhtyeessäkin soittaneen Lammelan mielestä veljesduon salaisuus? Katso koko lähetys!

Tuoreimmat aiheesta

Studio55