Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Bodom -järvellä tapahtui riipivä kolmoismurha vuonna 1960. Kuva: Emmi Karvinen
Bodom -järvellä tapahtui riipivä kolmoismurha vuonna 1960. Kuva: Emmi Karvinen
Julkaistu 23.05.2019 12:18

MTV UUTISET – ELISE TYKKYLÄINEN

Espoon Bodominjärvellä, vanhalla murhapaikalla, on parhaillaan meneillään arkeologiset kaivaukset. Järvellä tapahtui kolmoismurha kesäkuussa 1960.

Neljän telttailemassa olleen nuoren kimppuun hyökättiin ja kolme heistä surmattiin raa'asti. Tekijää ei koskaan saatu selville.

Helsingin yliopiston arkeologian opiskelijat järjestivät "murhaniemelle" kaivaukset, joilla pyritään selvittämään arkeologian menetelmillä sitä, minkälaisia jälkiä tapahtuman jälkeen paikalla käyneet ihmiset ovat jättäneet jälkeensä ja mitä tämä aineisto kertoo heistä.

Tutkimus on osa opiskelijoiden kaivauksen kurssia.

– Valitsimme tämän paikan sen historian takia. Se puhuttaa ihmisiä vieläkin niin paljon, että täällä käy edelleen paljon ihmisiä tutkimassa paikkaa, sanoo arkeologian opiskelija Tia Niemelä.

Alkon korkki ja ruostunut avain

Opiskelijat ovat löytäneet paikalta esimerkiksi pullonkorkkeja, telttojen kiiloja, pahoin ruostuneen avaimen ja paristoja. Mitään löydöksiä murha-ajalta he eivät usko löytäneensä, mutta vanhoja esineitä kylläkin.

Alumiininen pullonkorkki, jossa lukee ”Alko”, ei ole tätä päivää. Se kertoo siitä, että murhapaikkaa on käyty ihmettelemässä ennenkin.

– Toistaiseksi emme pysty vielä tarkemmin näistä löydöistä kertomaan. Ne selviävät sitten jälkitöissä, kun löydetyt esineet analysoidaan tarkemmin, Emmi Karvinen kertoo.

Kuoppia he ovat kaivaneet ympäri niemeä ja esimerkiksi nuotiopaikkojen viereen.

– Olosuhteet ovat täällä erittäin haasteelliset. Juurakoita on paljon ja niitä tulee joka puolella vastaan. Ne hidastavat työtämme todella paljon, harmittelee arkeologian opiskelija Emmi Karvinen.

Murhamysteeri vetää paikalle

Paikan karmiva historia ei ole häirinnyt arkeologian opiskelijoita.

– Ei se ole oikein tuntunut miltään. Todella aurinkoiset säät olivat tässä alkuviikosta ainakin. Ei siinä osannut pelätä, naurahtaa Tia Niemelä.

Opiskelijat ovat keskustelleet paikan päällä tapaamiensa retkeilijöiden kanssa. Heitä kaikkia tuntuu yhdistävän kiinnostus paikan historiaan. Paikalla on käyty myös telttailemassa, jotta päästään tunnelmaan, joka murhapaikalla aikoinaan vallitsi.

– Murhamysteeri on se, joka heitä vetää tänne paikan päälle. Tullaan katsomaan tätä murhapaikkaa. Myös kaivauksemme ovat herättäneet kiinnostusta, kertoo Emmi Karvinen.

MTV Uutiset tapasi arkeologiopiskelijat, jotka kaivavat Bodominjärven mysteerimurhapaikkaa – hyytävä historia ei häiritse: "Olosuhteet ovat täällä erittäin haasteelliset"

Aiheesta lisää illan MTV Uutisissa.

Lue myös: Bodomin murhapaikalla tehdään arkeologiset kaivaukset – halutaan selvittää, mitä jälkiä rikospaikalla käyneet ihmiset ovat jättäneet jälkeensä

Nils Gustafssonin hypnoosi ja lintubongareiden todistukset: Bodominjärven murhia yritetty selvittää jo lähes 60 vuotta – tämä kaikki siitä tiedetään​​​​​​​

Lisää aiheesta:

Hämeessä tehtiin ainutlaatuinen muumiolöytö – tutkimuksesta toivotaan vastauksia nykyajan sairauksiinTörkeät varkaat iskivät Liedossa yli tuhatvuotiseen hautapaikkaan – viikinkiajan esineitä vietyHangon saaristossa sijaitsee mystinen puinen risti, jonka päällä on metallikypärä – onko tähän todella haudattu venäläissotilaita?Petri etsi kadonnutta Jami Petteri Klemolaa kaksi kuukautta päivittäin, myös kun poliisi teki karun löydön – auttaja kertoo MTV Uutisille, mitä Räyringissä tapahtuiBodomin murhapaikalla tehdään arkeologiset kaivaukset – halutaan selvittää, mitä jälkiä rikospaikalla käyneet ihmiset ovat jättäneet jälkeensäMTV Uutisten erikoishaastattelu: Bodominjärven murhien päätutkija kertoo, mikä yksi asia jäi häntä vaivaamaan – "Tutkinnassa oli ongelmia ongelmien perään"
EspooArkeologiaHenkirikoksetOpiskeluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Espoo
  • to15:34
    Ylioppilaskokeet

    Äidinkielen yo-fiaskon arvosanat selvillä – nyt puhuu rehtori

  • ti07:50
    Junat

    Aamun junaliikenteessä peruutuksia

  • 8.11.00:05
    Kadonneet

    Poliisin Espoossa etsimä mies löytynyt

  • 6.11.12:26
    Kuolemantapaukset

    Auton alle päiväkodin pihalla jäänyt 3-vuotias on kuollut

  • 4.11.21:37
    Poliisi

    Espoossa kadonnut tyttö on löytynyt