Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutiset Pennsylvaniassa: Poliisi jakanut kadun kahtia Bidenin ja Trumpin kannattajien välillä – kummallakin puolella huudetaan

1:17Joe Bidenin kannattajat jo juhlivat Pennsylvaniassa – katso MTV:n kirjeenvaihtajan tuore raportti paikan päältäKatso kirjeenvaihtaja Mari Karppisen koko raportti Pennsylvanian kaduilta, jossa vaalien vastakkainsettelu on ylimmillään.
Julkaistu 06.11.2020 19:55
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Mari Karppinen on Philadelphiassa Pennsylvaniassa, missä Joe Biden on mennyt johtoon presidentinvaalien ääntenlaskussa.

Karppinen kertoo, että Joe Bidenin kannattajat ovat innoissaan Bidenin ampaistua Pennsylvaniassa kärkeen.

– Kyllä täällä on aikamoiset demokratian bileet käynnissä. Ihmiset kuuntelevat musiikkia ja tanssivat. Ihmiset huutavat, että kaikki äänet on laskettava. He tietävät, että jos Biden voittaa täällä, niin hänestä tulee seuraava presidentti.

Toisaalta samaisella alueella, toisella puolella katua on istuvan presidentin Donald Trumpin tukijoita.

– He huutavat, että demokraatit yrittävät varastaa vaalit Trumpilta

Karppinen kertoo, että poliisi yrittää pitää tilannetta rauhallisena jännitteiden kasvaessa Trumpin tukijoiden ja Bidenin tukijoiden välillä. Katu on käytännössä jaettu kahtia ehdokkaiden kannattajien välillä.

Mari Karppinen kommentoi Pennsylvanian osavaltion ääntenlaskun käänteitä myös Seitsemän uutisissa – katso raportti tästä:

2:22Mari Karppinen raportoi Pennsylvaniasta, jossa kannatus on kääntynyt Bidenin puoleen – poliisi yrittää kitkeä jännitteitä kadulla

Lisää aiheesta:

MTV Floridassa: Trumpin vaalivalvojaispaikalla varaudutaan levottomuuksiin, mellakka-aitoja pystytetään"Propagandaa Harrisin puolesta" – näin MTV:n gallupin vastaajat seuraavat Yhdysvaltain vaalejaMTV Uutiset paikalla: Wilmingtonissa juhlitaan Bidenin voittoa – “Osa tanssii, osa kyynelehtii”MTV Bidenin voitonjuhlien keskellä: Ihmiset tanssivat riemuissaan ja tunteet ovat pinnassa – kaikkia ei kuitenkaan hymyilytäMTV:n toimittaja seuraa vaaleja Yhdysvalloissa: "Laskenta sujunut yllättävän hyvin – Arizonassa Trumpin kannattajat toivat äänestyspaikalle rynnäkkökiväärit"Erikoinen ilmiö esivaali-hurmaa viettävässä Iowassa: Puhelimen sointiin ärsyyntyneet vaihtaneet numeroitaan
Yhdysvaltain vaalit 2020Donald TrumpJoe BidenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2020
  • 26.07.202405:53
    Donald Trump

    Trump ei suostu vaaliväittelyyn Harrisin kanssa – vaatimuksena, että demokraatit valitsevat virallisen ehdokkaansa

  • 20.12.202314:25
    Donald Trump

    Coloradon Trump-päätös suisti Yhdysvallat aivan uuteen tilanteeseen, sanoo Risto E. J. Penttilä

  • 24.04.202319:42
    Yhdysvallat

    Fox Newsin tähtijuontaja Tucker Carlson jättää kanavan – välttyi täpärästi oikeudenkäynniltä viikkoa ennen ilmoitusta

  • 19.04.202309:04
    Yhdysvallat

    Fox News taipui: Maksaa liki 800 miljoonan korvaukset perättömien väitteiden levittämisestä

  • 06.04.202305:24
    Donald Trump

    Trumpin seuraavat syytteet voivat olla jo nurkan takana – Georgiassa selvitetään yritystä kumota osavaltion vaalitulos