Taskuvarkaus ydinkeskustassa. Murto haja-asutusalueen kesämökillä. Peruskoulun tiiliseinään piirretty graffitikimara. Bensa-asemalla skimmattu luottokortti.
POLIISIKYSELY
MTV Uutisten tutkiva ryhmä lähetti niin sanottuja massarikoksia koskevan kyselyn kaikille Suomen poliisilaitoksille keväällä.
Kyselyssä laitoksia pyydettiin arvioimaan, kuinka hyvin ne pystyvät omasta mielestään ratkomaan lähinnä omaisuuteen kohdistuvia rikoksia.
Kyselyyn vastasi kymmenen Suomen kaikkiaan 11:stä poliisilaitoksesta.
Jutussa rikoksilla tarkoitetaan poliisin tietoon tulleita rikoksia. Ne ovat poliisiasiain tietojärjestelmään rikoksena talletettuja asioita.
Poliisin tietoon tullut rikos katsotaan selvitetyksi silloin, kun teko-olosuhteet, asianosaiset ja muut syytteestä päättämistä sekä oikeudenkäyntiä varten tarvittavat seikat on selvitetty. Asiasta päättää esitutkinnan tutkinnanjohtaja.
Selvitysprosenttia kuvaava luku ilmaisee, kuinka monta prosenttia kaikki tilastovuonna selvitetyt rikokset ovat kyseisenä vuonna tietoon tulleista rikoksista. Täten luku voi olla suurempi kuin sata.
Näitä ja satoja muita rikoksia poliisi joutuu selvittämään päivittäin eri puolilla Suomea. MTV Uutisten poliisilaitoksille suuntaama kysely ja Tilastokeskuksen tilastot osoittavat, että arkisten omaisuusrikosten selvittämisestä on tullut poliisille yhä hankalampaa.
Näin kerrotaan kahdesta poliisipiiristä.
"Niin sanottuja pimeinä tulleita massarikoksia ei juuri pystytä tutkimaan."
"Massarikosten selvittäminen on usein ilmoitusten kirjaamista. Toiminta on pyrkimystä ”pitää päät pinnalla” On todettava, että kansalaiset ovat tottuneet siihen, että poliisi ei mene aina rikospaikoille."
Tilastojen valossa esimerkiksi varkausrikosten, kuten mökki-, auto- ja asuntomurtojen sekä tasku- ja myymälävarkauksien selvittämisprosentit ovat tippuneet viiden vuoden aikana prosentin vuosivauhtia, vaikka rikosten määrä sinänsä on jopa hieman tippunut.

