C Moren moottoriurheilutarjonta on massiivista myös vuonna 2018. MTV on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen MotoGP:n sekä Moto2- ja Moto3-luokkien aika-ajojen ja kilpailujen näyttämisestä suorina lähetyksinä suoratoistopalvelussa cmore.fi sekä C Moren kanavilla.
MotoGP-sesonki paisuu tänä vuonna yhdellä osakilpailulla, joten kisaviikonloppuja on luvassa 19. Kausi käynnistyy Qatarissa 17.-18. maaliskuuta. MTV:n urheilun ohjelmapäällikkö Markus Autero kommentoi asiaa C Moren tiedotteessa.
- Se tarkoittaa vuoden aikana suoria lähetyksiä 38 päivänä. Kisoissa sattuu ja tapahtuu lähdöstä maaliin, joten ei ihme, että kisatapahtumia televisioidaan yli 200 maahan, Autero toteaa.
MotoGP:n tv-oikeuksien haltijan Dorna Sportsin toimitusjohtaja Manel Arroyon mukaan osakilpailuiden näyttäminen C Morella on askel kohti MotoGP-kisan järjestämistä Suomessa.
- Odotamme innolla, että pääsemme entisestään syventämään yhteistyötämme MTV:n kanssa nostattaaksemme lajin suomalaisia elementtejä entistä paremmin esiin, Arroyo kertoo.
C More on tehnyt jatkosopimuksen myös taitolentosarja Red Bull Air Racen kisojen näyttämisestä suorina lähetyksinä. Siten samassa paketissa on tarjolla viime vuoden tapaan sekä autourheilun (F1, F2, GP3) että ratamoottoripyöräilyn kuninkuusluokat ja mausteena maailman nopein moottoriurheilusarja Red Bull Air Race.
Kaksipyöräisten selostajakaksikkokin on viime vuodelta tuttu - . Lisäksi asiantuntijana vierailee kauden aikana Kiiverin ohella mahdollisuuksien mukaan myös MotoGP-kuljettaja .
