Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Modisti Helena Toivo: Jokainen nainen kaunistuu hattu päässään

Julkaistu 20.12.2011 15:04(Päivitetty 22.12.2011 10:38)

Oikeanlainen päähine valitaan silmien, hiusten ja ihonvärin mukaan. Modisti Helena Toivo kertoo, mitä kannttaa ottaa huomioon hattua valitessa.

Modisti Helena Toivolla on unelma. Hän haluaisi, että suomalaiset käyttäisivät rohkeammin hattuja.

– Jokainen nainen kaunistuu hattu päässään, Vuoden yrittäjänaiseksi valittu Toivo sanoo.

Hattuliike HopeHatin perustaja tietää mistä puhuu, sillä hän on toiminut alalla 17 vuotta. Monet suomalaiset suhtautuvat päähineisiin yhä arkuudella: joko niitä ei osata käyttää, hattua pidetään itselle sopimattomana tai liian juhlallisena omaan makuun. Toivon mukaan ihmisten ennakkoluulot joutaisivat roskalaatikkoon.

– Hattu on suomalaisille kauhistus, koska se on niin uusi juttu. Ihmiset pelkäävät turhaan huomion herättämistä – hattu ei tee kenestäkään turhamaista, kevytkenkäistä tai vanhan näköistä, Toivo huomauttaa.

Kuva: Hattuliike HopeHat

Kuva: Hattuliike HopeHat

Onneksi asenteet ovat pikkuhiljaa muuttumassa. Uusi sukupolvi ei pelkää painaa päähänsä näyttäviäkään päähineitä. Englannin kuninkaalliset häät toimivat viime kesänä suunnannäyttäjänä suomalaisille. Moni halusi panostaa pukeutumiseensa nähtyään, kuinka tyylikkäästi kuninkaalliset omat hattunsa kantoivat. Hattu onkin paitsi kaunis koriste, myös osa juhlaetikettiä. Harva muistaa, että häissä ja muissa juhlissa päähinettä käyttävät kaikki naiset ikään ja siviilisäätyyn katsomatta.

– Kaikille löytyy hattu. Ammatti-ihminen osaa auttaa. Hattuliikkeeseen tullessa kannattaakin ottaa juuri se vaate mukaan, minkä kanssa hattua käyttää. Päähine valitaan aina asun mukaan, Toivo muistuttaa.

Muitakin vinkkejä Toivolta löytyy. Persoonallinen pukeutuja voi valita hatun sävy sävyyn silmälasikehysten mukaan. Myös hiusten, silmien ja ihonvärillä on merkitystä.

– Musta hattu sopii harvoin suomalaiselle, se voi viedä loputkin värit kasvoilta ja tuoda mustat silmänaluset enemmän näkyviin, Toivo muistuttaa.

Toivo rohkaisee suomalaisia värien käyttöön. Punahiuksiselle sopivat loistavasti vaikkapa lämpimät ruskan sävyt, oranssit tai vihreät sävyt, vaaleahiuksinen voi valita puhtaita tai pastellin sävyjä, fuksian punaista tai turkoosia ja ruskeahiuksiselle käy murretut värit kuten luumu ja petrooli.

Myös vuodenajalla on merkitystä.

– Kesällä suomalaisille sopivat monet värit, Toivo kertoo.

Lue myös:

MTV3/Helmi, Maarit Rasi

Kuvat: Hattuliike HopeHat

Lisää aiheesta:

Inhottavasta silmäongelmasta ei kostutustipoilla pääse eroonYleellisen samppanjapullon historia yllättää: "Ei voi kätkeä pommia"Kuinka kauan avattu glögi säilyy? Vastaus saattaa yllättääTekokuusi vai aito kuusi? "Aidon kuusen kritiikki kohdistuu siihen, että se palvelee vain lyhyen aikaa"Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."Karjalanpiirakoita, muikkukukkoa ja omenalörtsyjä – Linnan juhlien tarjoilut julki!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:08
    Silmäsairaudet

    Inhottavasta silmäongelmasta ei kostutustipoilla pääse eroon

  • Eilen18:15
    Kuohuviini

    Yleellisen samppanjapullon historia yllättää: "Ei voi kätkeä pommia"

  • Eilen17:15
    Juomat

    Kuinka kauan avattu glögi säilyy? Vastaus saattaa yllättää

  • Eilen14:32
    Joulu

    Tekokuusi vai aito kuusi? "Aidon kuusen kritiikki kohdistuu siihen, että se palvelee vain lyhyen aikaa"

  • Eilen11:59
    Liikenneturvallisuus

    Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."