Iisalmen Paloisvirrasta perjantaina kuolleina löydettyjen nuorten tapaus saattaa jäädä ikuiseksi mysteeriksi, ellei nuorten viimeisistä liikkeistä saada lisätietoa.
Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Veli Pallonen Itä-Suomen poliisista kertoo, ettei tutkinnassa ole toistaiseksi tullut ilmi asioita, jotka selittäisivät nuorten päätymisen kaupunkia halkovaan jokeen.
Tiedossa on, että 20-vuotiaat, toisensa entuudestaan tunteneet mies ja nainen viettivät uudenvuodenaaton iltaa Iisalmen keskustassa Savonkadulla sijaitsevassa Bar Cavessa. Pallosen mukaan heillä oli alkamaisillaan oleva seurustelusuhde.
Nuoret poistuivat ravintolasta puolen yön aikaan. Poliisin mukaan heidän liikkeensä ovat vielä tässä vaiheessa tallentuneet keskusta-alueen valvontakamerakuviin. Etäämmällä keskustasta ei kuitenkaan ole sellaisia kameroita, joihin heidän kulkunsa olisi tallentunut.
Lue lisää: Poliisi tietää nyt, mitä iisalmelaisnuoret tekivät ennen karmeaa kohtaloaan – koputus herätti vanhemman rouvan, mutta ovella ei ollut enää ketään: "Todennäköistä, että kyseinen kaksikko on siinä käynyt"
Tuttavia kuulusteltu
Poliisi on haastatellut nuorten tuttavia ja ravintolassa olleita henkilöitä illan tapahtumien kulusta. Virkavallalla ei ole täsmällistä tietoa, minne nuorten oli tarkoitus mennä Cave-ravintolasta poistumisen jälkeen.