Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi yhä useampi päätyy asumaan yksin? Tutkimusprofessori: "Kaikkihan me kaipaamme rakkautta" – sinkkuelolla yksi keskeinen haitta

1:09Anniina asuu Kalliossa yksin kissansa kanssa:"Ei tuu riitaa siitä, että kuka siivoaa"Koko aikuisikänsä itsekseen elänyt Anniina kertoo, mitkä ovat yksinasumisen hyviä ja huonoja puolia.
Julkaistu 11.05.2022 19:01
Toimittajan kuva

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Uutisaamussa pohdittiin, mitä vaikutuksia yleistyvällä yksinasumisella on ihmisten hyvinvointiin.

Ihminen on pohjimmiltaan laumaeläin, mutta tänä päivänä yhä useampi päättää elää itsekseen – yksinasuvia suomalaisia on jo reippaasti yli miljoona.

Yksinasuminen on lisääntynyt kaikissa ikäryhmissä, mutta erityisesti nuorten aikuisten keskuudessa. Tutkimusprofessori emeritus Osmo Kontula näkee, että taustalla vaikuttavat esimerkiksi opiskeluaikojen venyminen sekä muutokset parisuhdekulttuurissa: suhteet ovat katkonaisia ja perhe perustetaan myöhemmin.

Samaa mieltä on Yksinasuvat ry:n puheenjohtaja Eeva Raija. Parisuhdenormin löystyminen ja naisten aseman parantuminen ovat avanneet yhä useammalle mahdollisuuden erilaiseen elämänmuotoon eli yksinasumiseen.

Vanhemmissa ikäryhmissä, joissa parisuhdenormit voivat olla konservatiivisemmat, yksinasumisen yleistymistä selittää eliniän piteneminen. Leskiä on entistä enemmän.

Yllä olevalla videolla 15 vuotta itsekseen asunut Anniina kertoo, mitä hyviä ja huonoja puolia yksinasumisessa on.

Jokainen kaipaa rakkautta, mutta kaikki eivät tarvitse koko ajan seuraa

Tutkimuksissa yksinasuminen on yhdistetty esimerkiksi huonompaan terveyteen ja elämänlaatuun sekä psyykkisiin ongelmiin. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että asumismuoto olisi ihmiselle yksiselitteisesti haitallinen.

– Sehän on yksilökohtainen asia. Jotkut nauttivat tavattomasti yksinasumisesta ja siitä vapaudesta päättää kaikista aikatauluistaan, omasta elämästään, asumisestaan, ajankäytöstään ja niin edelleen, Kontula sanoo.

Lue myös: Osaanko enää olla muiden kanssa? Varaudu koronavuosien jälkeiseen koetukseen: "On ihan ok, että se vie voimia"

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

Heidän sijaansa huolissaan pitäisi olla henkilöistä, jotka ovat ajautuneet asumaan yksin vastentahtoisesti ja kaipaisivat vierelleen ihmistä arkea jakamaan.

– Kaikkihan me kaipaamme rakkautta ja että joku meitä arvostaisi, kuuntelisi ja voisi tuntea, että minä olen merkityksellinen edes jollekin toiselle ihmiselle, Kontula sanoo.

Millaisista yksinasujista sitten pitäisi olla huolissaan? Videolla Osmo Kontula nimeää yhden keskeisen haitan sinkkuelosta. Juttu jatkuu videon alla.

1:17Millaisista yksinasuvista pitäisi olla huolissaan? Tutkimusprofessori kertoo keskeisen haitanMillaisista yksinasuvista pitäisi olla huolissaan? Tutkimusprofessori Osmo Kontula kertoo keskeisen haitan.

Yksinasuvienkin elämä on täyttä elämää

Huomiota ja arvostusta kaivataan myös yhteiskunnan puolelta. Raijan mukaan yksinasuvat voivat esimerkiksi loukkaantua siitä, että heidän elämänmuodostaan puhutaan "väliaikaisena".

– Sehän tulee parisuhdenormista, että vasta täydellinen elämä on sitten, kun ollaan pariuduttu, Raija sanoo.

– Jokaisen elämä on täyttä elämää.

Asenteet voivat johtaa ulkopuolisuuden tunteeseen. Yksinasuvat tulisi ottaa paremmin huomioon yhteiskunnan ylemmillä tasoilla palveluita parantamalla. Lisäksi huomiota kannattaisi kiinnittää yksinasuvien korkeampiin asuinkustannuksiin, Raija on erityisen huolissaan paitsi eristäytyneistä myös pienituloisista yksineläjistä.

Kansalaisten keskuudessa yksinasuvat tulisi huomioida esimerkiksi keskusteluissa siten, ettei heitä jätettäisi ulkopuolisiksi. Yksinasuva saattaa esimerkiksi perheellisten joukossa kokea, että he keskustelevat vain keskenään.

– Miten voisi tuntea kuuluvansa joukkoon täysivaltaisena ihmisenä ja tulevansa samalla tavalla huomioiduksi ja arvostetuksi kuin muut ihmiset, niin se on sellainen aika iso asia, mihin pitäisi saada parannusta, Kontula pohtii.

Lue myös: 32-vuotias Anniina on asunut yksin 15 vuotta – "Voi olla monta päivää, että en näe ketään"

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Mitä kritiikkiä Eeva Raijalla on Tilastokeskusta kohtaan? Katso koko keskustelu alla olevalta videolta.

8:34Yhä useampi päättää asua yksin – huolestuttaako ilmiö?Uutisaamussa vierailivat tutkimusprofessori Osmo Kontula ja Yksinasuvat ry:n puheenjohtaja Eeva Raija.

Lisää aiheesta:

Ville auttaa kotiinsa vetäytyneitä: "Läpsäisee, että joku ajattelee olevansa niin vaivaksi ja häiriöksi"Taakka, jota moni mies kantaa suhteessa usein yksin: "Moni kokee tehtäväkseen olla peruskallio, joka ei horju"Yhä useampi on onneton kotonaan – erityisesti yksi ihmisryhmä herättää huoltaMiltä rakkauden "kuuluu" näyttää? Elokuvat ja kirjat toistavat perinteistä tarinaa, vaikka muunkinlaisia liittoja on: "Samalla vahvistetaan varsin vakiintuneita asetelmia"Moni perheen kriisien takia "ongelmanuoreksi" leimattu lyödään tylysti ulos kaveripiiristä – seuraukset voivat olla dramaattisia: "Kun katselee uutisia koulusurmista tai terroristeista..."Parisuhdekouluttaja muistuttaa ikävaiheesta, jossa yksinäisyys korostuu: "Tästä puhutaan yllättävän vähän"
IhmissuhteetAsuminenYksinäisyysSeksi ja parisuhdeUutisaamuLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Ihmissuhteet
  • ke06:27
    Halloween

    Tiesitkö? Vuoden yksinäisin päivä lähestyy – ainakin amerikkalaisille

  • ti15:07
    Lapset

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • 22.10.06:45
    Yksinäisyys

    Yksinäisyys todella tappaa – näin suuret ovat erot

  • 19.10.19:06
    Ystävyys

    Miten tukea kaveria, jolla on aina vaikeaa? "Uhrius on todellinen, iso ja kipeä asia"

  • 17.10.18:39
    Kiusaaminen

    "Keulamummo" satuttanut lapsia vuosia Kuopiossa – tytön äiti: "Aika turvattomalle tuntuu"