Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Myös Microsoft tukee Applea FBI-kiistassa

Julkaistu 05.03.2016 01:21
Toimittajan kuva

Erno Konttinen

erno.konttinen@mobiili.fi

@ernonbogel

Apple ja FBI käyvät tällä hetkellä kiivasta taistelua keskenään. FBI haluaisi päästä käsiksi Syed Farookin lukittuun iPhoneen Applen avustuksella, mutta Apple ei ole näillä näkymin tähän suostumassa. Farook oli osallisena San Bernardinossa tapahtuneessa terrori-iskussa ja tämän vuoksi FBI tarvitsisi tietoja hänen iPhonestaan.

FBI haluaisi päästä käsiksi Farookin käyttämän iPhone 5c:n tietoihin.

FBI on luvannut, että takaporttia käytettäisiin vain tämän kerran, eikä sitä hyödynnettäisi toiste. Applen toimitusjohtaja Tim Cook suhtautuu kuitenkin skeptisesti FBI:n vakuutuksiin ja ei ole näin ollen suostumassa avaamaan Farookin iPhonea.

Monet isot teknologiafirmat ovat jo asettuneet Applen taakse tukemaan yhtiötä. Ohjelmistojätti Microsoft julkaisi tuoreeltaan blogissaan tekstin, jossa kerrotaan, että nyt myös Microsoft on Applen tukena.

– Olemme päässeet kriittiseen pisteeseen, jossa uuden sukupolven mobiili- ja pilvilpalvelut ovat päässeet pakoon laeilta, jotka suojaavat meidän perusoikeuksiamme. Seisomalla Applen takana, seisomme myös niiden asiakkaidemme takana, jotka haluavat tietojen pysyvän salassa, kirjoittaa Microsoftin lakiasiainjohtaja Brad Smith yhtiön blogissa.

Microsoftin lisäksi Applen takana seisovat myös Facebook, Amazon, Google, Mozilla, Snapchat, WhatsApp ja monet muut. FBI:n ja Applen välinen kiistely on kestänyt jo viikkoja.

Lisää aiheesta:

Apple, Google, Facebook ja WhatsApp salaavat jatkossa käyttäjien dataa entistä tiukemminJättifirmat Applen takana: FBI-oikeustaisto on vitsi – 7 hämmentävää pointtiaApple ja FBI tukkanuottasilla – tätä Applelta vaaditaanFBI:n ja Applen tietoturvataistelu käy kuumanaApple vetoaa nyt tuomariin FBI-kiistassaGoogle, Facebook ja Microsoft antoivat tukensa Applelle
DigiLifestyle
Kuva: WCCFtech.

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen14:36
    VR

    VR laseroi junien ikkunat sitkeän ongelman poistamiseksi

  • to16:38
    Tietoturva

    Työntekijän epäillään tarkastelleen luvatta lähes 600 ihmisen terveystietoja

  • to09:33
    Digitalisaatio

    Ensi vuonna tulee muutos, joka koskee kahta miljoonaa suomalaista – osalle todellinen haaste

  • to05:37
    Eurooppa

    Näin Euroopan puolustusta vahvistetaan – droonimuuri ja itäraja keskiössä

  • to05:00
    Venäjä

    Eurooppa varautuu nyt pahimpaan – Putinilla yksi pidäke