Merijalkaväen mies - Jarhead (Special Edition)

Julkaistu 04.08.2006 10:46

Valmistusvuosi 2005. Ohjaus Sam Mendes. Tuotanto Universal Pictures. Kuvaformaatti 16:9 Anamorfinen Widescreen 2.35:1. Ääni DD 5.1. Kesto 118 min.

Oscar-palkittu ohjaaja Sam Mendes pureutuu Irakin ensimmäiseen konfliktiin vuonna 1991. Anthony Swofford (Jake Gyllenhaal) liittyy merijalkaväkeen ja tiukan, Full Metal Jacket -elokuvasta tutun alokasajan jälkeen hänet lähetetään muiden mukana Kuwaitiin vahtimaan öljykenttiä. Aika käy "purkkipäillä" tylsäksi pelkkien harjoitusten ja partioinnin lomassa, joten sotilailla riittää paljon aikaa masturbaatioon. Nuoret sotilaat koulutetaan pahimman varalle todella rankoilla harjoitteilla, mutta kun he vihdoin ovat pääsemässä Operaatio Aavikkomyrskyn johdosta tositoimiin, homma hoidetaankin lentokoneilla, joten turhautuminen saa keiton kiehumaan yli äyräiden.

Jake Gyllenhaal tekee vahvan roolityön pääosassa. Sivurooleissa nähdään ylikersanttina Oscar-voittaja Jamie Foxx sekä Swoffin tovereina Peter Sarsgaard ja American Gothic -sarjasta tuttu, vahvalla etelän aksentilla haastava Lucas Black.

Merijalkaväen miesMerijalkaväen miesCopyright FS-Film Oy / MTV Oy 2006

Lisämateriaali: Swoffin fantasiat on osio, jossa on leffan kohtauksia erilaisena, kuten Swoff ne näki. Leffassa nähtävät sotilaiden haastattelut on katsottavissa kokonaisuudessaan. Poistettuja kohtauksia on 11 kpl. Kaikki tällä ykköslevyllä olevat ekstrat voi katsoa ohjaaja Mendesin ja leikkaaja Walter Murchin kommenttiraitaa kuunnellen. Itse elokuva on katsottavissa joko ohjaaja Mendesin tai käsikirjoittaja William Broylesin ja kirjan kirjoittaneen Anthony Swoffordin kommentteja kuunnellen.

Kakkoslevyllä on tuotantopäiväkirjoja ja taustatietoja Mendesin esittelemänä sekä merijalkaväen esittelyä, jossa on myös Swoffordin esittelyosuus. Ensimmäinen pätkä on mielenkiintoinen, koska kuten Mendes esittelyssään mainitsee, hän yritti pitää taustakuvausta tekevän kameran poissa itse kuvaustilanteista. Dokkarissa nähdäänkin paljon haastatteluja sekä Jamie Foxxin hupaisa esitys Ray Charlesina. Toinen dokumentti kertoo näyttelijäekstrojen kokemuksista leffan kuvauksissa.

Leffa: ****

Levy: *****

Teksti: Toni van der San

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat