Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mercedes lähtee hakemaan hyvitystä viikonloppuna Belgiassa – Toto Wolff: "Tuntuu, että meillä on jäänyt vähän hampaankoloon siellä"

FIA Pool Image for Editorial Use
Julkaistu 26.08.2020 14:54
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Vaikka Mercedes on hallinut F1-näyttämöitä lähes mielin määrin viimeiset vuodet, ovat tallin näytöt Span radalla Belgiassa olleet viime kisoissa vaisuja. Tallipäällikkö Toto Wolffin mukaan tallilla onkin jäänyt viime vuosista jotain hampaankoloon. 

Mercedes-kuljettaja on voittanut Spassa viimeksi vuonna 2017, kun Lewis Hamilton ajoi ruutulipulle ensimmäisenä. 

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Belgian GP suorana 28.-30.8.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55, 2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Belgian GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Viime vuonna voiton vei Ferrarin Charles Leclerc, joskin varsin minimaalisella erolla Hamiltoniin. Monacolainen oli maaliviivalla alle sekuntia ennen brittikuskia hurjan taistelun jälkeen. Valtteri Bottas oli kolmas.

Myös vuonna 2018 Ferrari juhli voittoa. Silloin Sebastian Vettel ennätti ykköseksi 11 sekuntia ennen Hamiltonia. Bottas ajoi neljänneksi.

Belgian osakilpailu on ainoa, jota Mercedes-kuljettaja ei ole pystynyt voittamaan vuoden 2017 jälkeen. Itävallassakin voitoton putki venyi kahteen vuoteen, mutta asia korjaantui kesällä, kun Bottas voitti ensimmäisen ja Hamilton toisen Spielbergin radalla ajetun kisan.

Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff nosti Mercedeksen menestymättömyyden esiin Belgian kisaviikonloppua edeltäneessä haastattelussa. 

– Emme ole voittaneet Belgiassa vuoden 2017 jälkeen, joten tuntuu siltä, että meillä on jäänyt vähän hampaankoloon siellä, Wolff sanoi formula1.com-sivuston mukaan.

Mercedes – ja etenkin Lewis Hamilton – on aloittanut F1-kauden ylivoimaisesti. Talli on voittanut viisi kuudesta osakilpailusta, kun ainoa kauneusvirhe tuli Silverstonen radalla ajetussa toisessa kilpailussa, jonka voittoon ajoi Verstappen.  Hamilton johtaa MM-sarjaa 37 pisteellä ennen hollantilaista.

Wolffin mukaan seuraava kilpailu Spassa voi olla haastava.

– Se on ikoninen rata ja yksi fanien suosikeista, mutta oikeiden asetusten löytäminen voi olla vaikeaa radan monipuolisten vaatimusten vuoksi. Toisaalta haluamme mahdollisimman vähän ilmanvastusta pitkillä suorilla, mutta toisaalta tarvitsemme myös tietyn määrän downforcea nopeisiin mutkiin, Wolff sanoi.

– Ardenneille on myös ennustettu sadetta. Se ei tee työtä yhtään helpompaa.

Lisää aiheesta:

Mercedeksellä erikoinen varjo tulevan F1-kisan yllä – eikä talli peittele sitä yhtäänF1-kärkitaistossa paluu tylyihin aikoihin? Kilpailijat varoittavat pelotemyllystä: ”Ihan hullua”Lewis Hamilton aloitti räikeän politikoinnin – yrittää pedata itselleen uuden asemanMuistatko tämän? Lewis Hamilton sai niskaansa fanien raivoisan reaktion Monzassa – "Jos he haluavat jatkaa, niin..."Lewis Hamilton pamautti jauhot suuhun – F1-viihdenäytelmästä liikaa kunniaa Ferrarille ja Red Bullille?Valtteri Bottas myöntää: Mercedeksellä yhä yksi iso huoli – silti ylivoimainen suosikki?
F1MercedesToto WolffUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"