Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Masennuksen hoitoon uusi lääkärien suositus: Nettiterapia

Lehtikuva
Julkaistu 01.10.2014 18:37

Anne Forssen

anne.forssen@mtv.fi

Käypä hoito -suositus esittää nettiterapiaa avuksi masennuksen hoitoon. Lääkäriseura Duodecimin ja Psykiatriayhdistyksen hoitosuosituksiin on lisätty nettiterapia nyt ensimmäistä kertaa.

Suomessa on kehitetty yksi nettiterapiaa antava ohjelma, joka on yleisesti tarjolla. Kansainväliset kokemukset nettiterapian käytöstä ovat hyviä. Nyt lääkäreitä kannustetaankin antamaan potilailleen lähetteitä nettiterapiaan. Terapian antajista on huutava pula, joten uusi hoitosuositus tulee tarpeeseen.

– Lääkkeitä on tarjolla aina, mutta psykoterapian antajia ei ole tarpeeksi, sanoo kehittämispäällikkö Olavi Lindfors Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksesta.

Oireita joka viidennellä Suomessa

Joka viides suomalainen kärsii vuosittain jonkinlaisista masennuksen oireista. Hoitoa vaativaa masennusta sairastaa noin viisi prosenttia.

Masennus tulee kansantaloudelle kalliiksi. 35 000 työikäistä on sen vuoksi sairaseläkkeellä. Tämä maksaa yli 500 miljoonaa euroa. Sairauslomat lisäävät kustannuksia yli sadalla miljoonalla eurolla.

Masennusta hoidetaan lääkkeillä ja terapialla, toisinaan vain toisella näistä. Psykoterapian ja lääkkeiden yhdistelmä on tehokkain hoitomuoto masennuksen hoidossa, todetaan uudessa Käypä hoito -suosituksessa.

– Tämä hoitosuositus korostaa enemmän kuin ennen yhdistelmähoitoja, joissa lääkkeitä ja terapiaan annetaan rinnakkain. Näiden hoitomuotojen yhtäaikainen käyttö on tuloksellisempaa kuin kummankaan yksinään, summaa Helsingin yliopiston psykiatrian professori Erkki Isometsä.

Masennuksen hoitosuosituksen päivitti lääkäriseura Duodecimin ja Psykiatriyhdistyksen asettama työryhmä.

Lisää aiheesta:

Joka kymmenes ei saa yleisistä masennuslääkkeistä apua – lääkäri: "Masennukseen pitäisi kokeilla eri hoitomuotoja rohkeammin"Lyhyempää terapiaa matalalla kynnyksellä? Tällaisia ratkaisuja pitkiin terapiajonoihin ehdotetaan: "Olemme jumiutuneet yhteen malliin"Uusi Käypä hoito -suositus: Itsemurhaa yrittäneille laadittava turvasuunnitelma: "On kysymys psykiatrisen osaamisen viemisestä perustasolle ja päivystyksiin"Hurja luku: Lähes puoli miljoonaa suomalaista käyttää masennuslääkkeitä – mutta se on asiantuntijan mukaan hyvä asiaTutkimus: Masennuslääkkeet toimivat huonosti lasten vakaviin masennuksiinUneton, mene terapiaan! Unettomuutta ei saisi hoitaa lääkkeillä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:27
    Teboil

    Elinkeinoministerin viesti Teboil-yrittäjille: Hakekaa apua työllisyyspalveluista

  • 14:42
    Lento-onnettomuudet

    Vesitaso on tehnyt pakkolaskun Salossa

  • 14:29
    Tampere

    Poliisilla tehtävä Tampereella – oppilaalla ase koulussa

  • 13:40
    Teboil

    Teboilien kohtalo on "Putinin sormen alla" – tätä suomalaiset voivat Venäjältä nyt odottaa

  • 13:32
    Vastaamo

    Aleksanteri Kivimäki haluaa tehdä lisää sovintosopimuksia Vastaamo-uhrien kanssa