Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Markku Alén jälleen ykkönen San Marinon Rallylegend-kisassa – ”Riskejä piti ottaa"

Julkaistu 14.10.2014 15:32

Teknavin koeajaja Markku Alén ja Lancia 037 on edelleen kova yhdistelmä rallissa. Alén kaasutti viime viikonloppuna jo kolmanteen peräkkäiseen voittoon San Marinon asvalttiteillä ajetussa perinteisessä Rallylegend-kisassa.

Alénin kartanlukijana toimi Ilkka Kivimäki, ja muutenkin kaikki oli kuin rallin kulta-aikoina. Kymmenet tuhannet ihmiset olivat saapuneet San Marinoon seuraamaan ainutlaatuista tapahtumaa ja ihastelemaan legendaarisia ralliautoja ja -kuskeja tositoimissa. Tapahtuman suosiosta kertoo myös se, että reitille starttasi peräti 136 autokuntaa.

– Tässä iässä on kiva, että vielä voi voittaa. Ensi vuonna sitten mietitään mitä tehdään, pannaanko pillit pussiin vai mitä. Riskejä piti ottaa enemmän kuin viime vuonna. Meillä oli kaksi kertaa kytkin rikki, minkä takia olimme koko ajan vähän jäljessä muita. Mutta voitto on aina voitto, Alén kommentoi ja jatkoi:

– Hirveä härdelli siellä on. Italialaiset huutaa hulluna, mutta yllättävän paljon oli suomalaisia. Jos haluaa nähdä vanhat ralliautot ja -kuskit, niin tämä on loistava paikka siihen. Tapahtuma on saanut sellaisen sijan ralleissa, että on vaikea muiden ohittaa. Volkswagen on vielä pääsponssina.

Kyseessä ei ole mikään näytösajo, vaan oikea kolmipäinen kilpailu kelloa vastaan. Ralli käynnistyi perjantaina neljällä pimeässä ajetulla erikoiskokeella.

– Se yöllä ajaminen on järjettömin juttu. Se tekee siitä perinteisen ja vanhan ajan rallin. Siinä on oma hohtonsa, kun yleisö näkee jarrut punaisina ja tulta tulee perseestä.

Oliko railakkaat juhlat?
– Suomi-poikien kesken käytiin vähän syömässä ja otettiin pari lasia punaviiniä. Ei mitään grande-festaa, Alén kuittasi.

Kuskeina oli iso joukko tähtiä eri vuosikymmeniltä. Alénin lisäksi tapahtumaan osallistuivat Suomesta Juha Kankkunen (Lancia Delta Integrale) sekä Harri Rovanperä (Peugeot 206 WRC), Harri Toivonen (Porsche 911 RGT) sekä omaa työkaluaan nolla-autona käyttänyt Jari-Matti Latvala (Volkswagen Polo R WRC). Ruotsin Stig Blomqvist juhlisti 30 vuotta täyttänyttä maailmanmestaruuttaan Audi Quattro A2:lla.

Alénin voittaman Historic-luokan lisäksi tapahtumassa kilpailtiin myös kahdessa muussa sarjassa. WRC-luokan ykkönen oli vuoden -94 maailmanmestari Didier Auriol Citroën Xsara WRC:llä ja Myth-luokassa nopein oli Mauro Miele BMW M3:lla.

Teksti: Jussi Ojala & Jussi Ranta

Lisää aiheesta:

Heikki Kovalaiselle avautui yllättävä mahdollisuus – suomalaiskuski otti ilon irti: "Ei tarvinnut kahta kertaa kysyä"Suomalaiskuski esittelee MM-rallissa uuden auton – "Tehoa löytyy hyvinkin"Kalle Rovanperä pääsee ottamaan mittaa suurista rallilegendoista – "Ei tarvinnut houkutella mukaan"Harri Rovanperä vuosien tauon jälkeen ralliauton ratissa – tältä se näyttää: "Viestiä laiteltu ja soiteltu ahkerasti"Tade Lario tykittää luokkajohdossa MM-rallissa – "Muutamalla pätkällä vähän hyökättiin"Tade Lario metsästää luokkavoittoa MM-rallissa
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen11:59
    Liikenneturvallisuus

    Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."

  • pe11:17
    Autokoulu

    Ajokortin opetusluvan voi saada nyt päivässä

  • ke13:29
    Brasilia

    Moottoripyöräilijä liukui auton alle – miten tästä voi selvitä hengissä?

  • ti14:02
    Liikenneturvallisuus

    Suomalaisautoilijat myöntävät kyselyssä huolestuttavia seikkoja ajamisestaan

  • ma19:38
    Liikenne

    Vaarallinen kaistanvaihtaja tallentui kameraan – konkaripoliisi: "Pitäisi olla selkeää, jos on ajokortti"