Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mara: Hotellit ja ravintolat palvelevat asiakkaitaan PAM:in lakkopäivänä

PAM ilmoitti laajoista lakoista helmikuulle
PAM ilmoitti laajoista lakoista helmikuulleEsko Jämsä
Julkaistu 18.01.2024 16:40

MTV UUTISET – STT

Ravintolat ja hotellit auki lakkopäivänä.

S-ryhmän ja Scandic Hotels Oy:n hotellit ja niiden ravintolat pysyvät auki ja palvelevat asiakkaitaan torstaina 1. helmikuuta Palvelualojen ammattiliitto PAM:in julistamasta lakosta huolimatta, tiedottaa matkailu- ja ravintola-alan etujärjestö Mara ry.

Maran mukaan S-ryhmä ja Scandic Hotels Oy pitävät hotellit ja ravintolat auki lakkoon osallistumattoman henkilöstön voimin, joten hotellien majoittujat, kokousasiakkaat ja ravintola-asiakkaat saavat tarvitsemansa palvelut.

– Palvelu ei välttämättä ole yhtä laadukasta ja nopeaa kuin normaalioloissa, kun osa ammattitaitoisesta työvoimasta on lakossa. Toivon, että asiakkaat ymmärtävät tämän, toimitusjohtaja Timo Lappi sanoo Maran tiedotteessa.

PAM ilmoitti keskiviikkona järjestävänsä mittavan lakon muun muassa suurissa kauppaketjuissa ja S-ryhmän ja Scandic Hotels Oy:n hotelleissa. PAMin mukaan lakkoon osallistuu kymmeniätuhansia työntekijöitä. PAM protestoi lakollaan muun muassa hallituksen työttömyysturvan ja asumistuen leikkauksia ja työmarkkinoiden heikennyksiä vastaan.

"Yritykset ikävässä välikädessä"

Lapin mukaan yritykset ovat joutuneet ikävään välikäteen ammattiyhdistysliikkeen kohdistaessa lakkoja yrityksiin, jotka eivät ole kiistassa asianosaisia.

– Kunnioitamme ay-liikkeen oikeutta lakkoihin työehtosopimusneuvotteluihin liittyvänä painostuskeinona. Nämä lakot ovat kuitenkin luonteeltaan toisenlaisia ja kohdistuvat erittäin ikävällä tavalla yrityksiin, jotka olivat lähes kaksi vuotta koronarajoitusten kohteena. Hotelliala oli yksi kaikkein vakavimmin koronarajoituksista kärsineistä toimialoista, Lappi sanoo.

Kun osa ammattitaitoisista työntekijöistä on lakon takia poissa töistä, voi se vaikuttaa palveluun, Mara varoittaa.

Lue myös: Mara: Palvelualojen ammattiliiton lakot huonosti harkittuja

Lisää aiheesta:

PAM julisti lisää lakkoja: Nyt vuorossa asiakaspalvelu- ja telemarkkinointialaLakkosuma laajenee: Junaliikenne, metrot ja ratikat pysähtyvätHelmikuu alkaa suurella lakkoaallolla ja mielenosoituksella – lentoliikenteen kohtalo selviää iltapäivälläNäin PAMin lakko iskisi: Prismat kiinni, hotellihuoneiden siivous tökkii hiihtolomalla – "Kyllähän tällä tietysti vaikutuksia on"PAMin puheenjohtaja perustelee lakkoa, joka uhkaa sulkea kaikki maan Prismat kesken hiihtoloman: "Meillä on ihan täysi seinä vastassa"Lapset ja vanhukset voivat ensi viikolla jäädä ilman ruokaa: JHL aloittaa poliittisen lakon irtisanomislain takia
LakotPAMAmmattiliitotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lakot
  • 13.7.13:49
    Lentäminen

    IAU:n ja Paltan työriitaan ratkaisu – "Pitkäksi meni"

  • 7.7.08:26
    Lentoyhtiöt

    Lakko peruu tai siirtää lennot tuhansilta Finnairin asiakkailta – näissä tapauksissa voi saada korvausta

  • 7.7.05:25
    Finnair

    Finnair perunut tältä päivältä noin sata lentoa

  • 4.7.18:32
    Työtaistelut

    Ilmailualan Unionilta vastaesitys työriidan ratkaisuksi – Palta: Mahdoton hyväksyä

  • 3.7.13:52
    Työtaistelut

    IAU ei hylännytkään Paltan sovintoesitystä – väläyttää työnseisauksien siirtämistä