Chevalierkaarti – Mannerheimin rykmentti teoksen kirjoittanut Vera von Fersen kertoo Studio55.fi-ohjelmassa Mannerheimin olleen nuorena poikana hulivili. Hänet erotettiin koulustakin kahdesti. Mannerheim motivoitui, kun ymmärsi, ettei halunnut viettää aikuisikäänsä kirjoituspöydän takana istuen.
– Hän kirjoitti eräässä kirjeessään vanhimmalle Carl-veljelleen tietävänsä, ettei hän halua viettää elämäänsä kirjoituspöydän ääressä kynä kädessä tuolilla istuen, vaan hevosen selässä satulassa miekka kädessään, Von Fersen kertoo kirjeenvaihdosta.
Kun haave sotilasurasta oli virinnyt, Mannerheim päätti haluavansa Chevalierkaartiin. Chevalierkaarti oli keisarillisen Venäjän armeijan raskaan ratsuväen rykmentti, jonne Mannerheim halusi "hyvän hengen" ja hyvien etenemismahdollisuuksien vuoksi. Kaartiin oli todella tarkat pääsyvaatimukset. Tuli olla varakas aatelinen, joka oli päättänyt ratsuväkikoulun yhtenä parhaimmista.
Venäjä oli niin suuri ja valinnanvaraa halukkaista niin paljon, etteivät nämäkään ominaisuudet Von Fersenin mukaan automaattisesti riittäneet joukkoon pääsemiseen.
– Vaikka olisi täyttänyt kaikki vaatimukset, se ei tarkoittanut, että otettiin rykmenttiin. Sotilaspiirin komentaja kulki rivien välissä ja valitsi kandidaatteja kaartiin ihan ulkonäön perusteella. Chevalierkaartilaiset olivat pitkiä, usein vaaleahiuksisia ja sini- tai harmaasilmäisiä.
Mannerheim pääsi kaartiin ja Von Fersen toteaakin hänen olleen hyvin tyypillinen chevalierkaartilainen.
Kaartin harjoitukset alkoivat marraskuussa ja jatkuivat pitkälle kevääseen. Joulun jälkeen alkoi juhlakausi ja se tarkoitti harjoitusten lisäksi paljon edustamista hovissa. Kaartilaiset olivat tanssittajia kuin kadetit Suomen itsenäisyyspäivän vastaanotolla. Chevalierkaarti opetti Mannerheimille paljon hovietiketistä.
– Vuonna 1919 hän oli itsenäisen Suomen ensimmäisellä valtiovierailulla Ruotsissa. Hovimarsalkka halusi kertoa hänelle, miten hovissa tulee käyttäytyä, Von Fersen paljastaa.
– Hän ystävällisesti keskeytti ja kertoi olleensa suuremmissakin hoveissa ja tuntevansa etiketin.
Chevalierkaarti ei ollut pelkkä edustusrykmentti, vaan se harjoitteli sotimista ja soti todella. Japanin ja Puolan sotien kuohuissa Mannerheim sai myös mielenkiintoisen lempinimen Venäjällä.
– Hänestä käytettiin laajalti lempinimeä Harmaa susi. Venäläisissä kansansaduissa harmaa susi on se, joka aina pelastaa hädästä ja auttaa.
Oliko Mannerheim todella päättämätön ja kestikö hän heikosti epäonnistumisia? Von Fersen kommentoi väitteitä lähetyksessä.
Uusimmat
-
10:47
Kotkassa 10 auton onnettomuus, Hämeenlinnassa kolmen auton ja rekan kolari – MTV seuraa kelin vaikutuksia liikenteeseen
-
10:38
Leo Komarovilta härski provosointi – meneekö tämä selitys läpi? "Olen vähän värisokea"
-
10:37
Ostitko tätä saippuaa? Poista heti käytöstä
-
10:33
Asikkalan taksisurman järkyttävät yksityiskohdat julki – Syyte: Mies suunnitteli ennalta raiskaavansa uhrin
-
10:31
Näin suomalaiset asuvat: Ykköshaaveena yhä omakotitalo, mutta harva haluaa hyvin suureen asuntoon
-
10:24
IS: Ben Zyskowiczin kimppuun hyökännyttä miestä on syytetty useista pahoinpitelyistä – oli ehdollisen vankeuden koeajalla
-
10:14
Kultaleijonan paraatipelastus sai NHL-seuran sekoamaan – "Oletko tosissasi?"
-
09:57
Autoilija, milloin viimeksi katsoit renkaitasi vähän tarkemmin? Älä pelleile "parasta ennen -päivän" kanssa
-
09:47
Taipuuko Netanjahu? Yli 600 000 suuttunutta israelilaista rynni kaduille
-
09:46
Matkustaja halusi poistua lähdössä olleesta lentokoneesta – laukaisi hätäpoistumiseen käytettävän liukumäen
-
09:41
Tutkimus: Ilmastonmuutoksen suorat vaikutukset pienemmät Suomeen talouteen kuin muihin maihin – vihreä siirtymä parantaa kilpailukykyä
-
09:36
Boris Becker avaa avioliiton maksanutta seksisekoilua – lapsi venäläismallin kanssa, oma vaimo oli sairaalassa
-
09:35
Kuluttajien luottamus talouteen edelleen heikkoa – teollisuuden näkymät synkkenivät
-
09:30
Tänään TV:ssä: Maria Veitola istui vieressä, kun haastateltava piikitti itseensä huumetta
-
09:01
Ennätysmies Cristiano Ronaldo hurjana EM-karsinnoissa – Portugali takoi murskaavaa jälkeä
-
08:34
Ukraina: Venäjä on vähentänyt joukkojaan Valko-Venäjällä – MTV seuraa sotaa
-
08:28
Maria Veitola juhlisti 50-vuotissyntymäpäiväänsä – juhlien teemana oli pyjamabileet
-
08:26
MTV Unkarissa: Tätä soittoa Pekka Haavisto odottaa tänään Budapestista – "Mikään ei ole selvää, kunnes kaikki on selvää"
-
08:11
Tutkimus paljastaa karun totuuden suomalaisten ruokaostoksista juuri nyt
-
08:02
Kerttu Niskanen ylsi harvinaiseen saavutukseen – juhlahumun ylle lankeaa synkkä varjo: "Kyllähän se pettymys oli tietysti"
-
Lataa lisää