Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Malminkartanon tulitaistelu leimahti romanien pahoista puheista

Turvasalissa puidaan Malminkartanon ampumistapausta. Poliisit ovat vahvasti läsnä käräjäoikeudessa,
Turvasalissa puidaan Malminkartanon ampumistapausta. Poliisit ovat vahvasti läsnä käräjäoikeudessa,
Julkaistu 02.04.2014 11:08

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Helsingin käräjäoikeuden turvasalissa luettiin tukku syytteitä tapon yrityksistä, kun Helsingin Malminkartanon joulukuisen ampumistapauksen käsittely alkoi. Syytteiden mukaan neljä romanimiestä ampui toisiaan kohti kaikkiaan ainakin 16 laukausta ja viisi paikalla ollutta romania haavoittui.

Syyttäjän mukaan kuolemalta vältyttiin, kun romanimies tähtäsi toista rintaan, mutta ase ei lauennut.

Lisää oikeudenkäynnistä:

Naisopiskelija joutui tulitaistelun keskelle sattumalta

Romaninaisia poistettiin salista huutelun takia

Turvatoimet oikeustalolla ovat mittavat. Paikalla on useita poliisipartioita. Myös syytettyjen sukulaisia on oikeustalolla runsaasti. Juttua puidaan oikeustalon kellarissa ikkunattomassa turvasalissa. Salissakin vartijoita ja poliiseja on yhdeksän. Mitään häiriöitä ei ole ilmennyt.

Tapahtumat Malminkartanonaukiolla sattuivat 13.-14. joulukuuta 2013 yöllä yhden aikaan. Paikalla oli kymmeniä ihmisiä.

Alastarolla asuvat romanit olivat tulleet Helsinkiin ja kohdanneet malminkartanolaiset. Ensin oli istuttu yhdessä baarissa, josta oli siirrytty Malminkartanonaukiolla sijaitsevaan Kievariin. Ravintolassa oli syntynyt humalaisten kesken riitaa, kun alastarolainen oli puhunut rumasti helsinkiläisen Ruotsissa asuvasta veljestä.

Tässä vaiheessa oli jos esitelty aseita tai viety käsi taskuun ikään kuin merkiksi aseen olemassaolosta.

Tilanne leimahtaa

Tilanne oli rauhoittunut hetkeksi, mutta riita oli leimahtanut uudestaan. Siinä vaiheessa oli päätetty mennä ulos selvittämään asia. Mahdollisesti tarkoitus oli tapella. Ilmeisesti pihalla oli lyöty tai ainakin huitaistu.

Sen jälkeen alkoi ampuminen, jossa osapuolten kertomukset eroavat.

Syyttäjän mukaan 27- ja 21-vuotiaat veljekset Alastarosta ampuivat kuten myös kaksi 24-vuotiasta helsinkiläistä. Toinen alastarolaisista sai osumia käteensä. Vastapuolen miehiin taas osui yhtä reiteen ja polveen sekä toista kylkeen.

Laukauksia ammuttiin kaikkiaan ainakin 16, syyttäjä sanoi. Hänen käsityksensä mukaan vanhempi alastarolaisista veljeksistä aloitti ampumisen.

Syyttäjän mukaan vanhempi veljeksistä myös osoitti helsinkiläistä aseella rintaan, mutta tässä tilanteessa ase ei lauennut.

Syytettyjen mielestä hätävarjelua 

27-vuotiaan alastarolaisen mukaan hänen ampumansa laukaukset olivat hätävarjelua. Aseita oli esillä ja toinen mies hyökkäsi häntä kohti. Siinä tilanteessa 27-vuotias ampui kahdesti alaviistoon jalkoja kohti. Nämä osuivat sitten uhrin reiteen ja polveen.

Nuorempi alastarolainen kiisti ampuneensa lainkaan. Häntä syytetään laukauksesta, joka osui vastapuolen miehen kylkeen. 21-vuotiaan puolustuksen mukaan hänellä oli tarkoitus ampua kerran ilmaan osoittaakseen, että hänellä on ase eikä perään kannata tulla. 21-vuotiaan mukaan laukaus jäi ampumatta.

Malminkartanolaisten näkemys erilainen

Toisen puolen näkemys tilanteessa oli kovin erilainen. Tapon yrityksestä saaneen 24-vuotiaan helsinkiläisen mukaan 27-vuotias alastarolainen aloitti kaiken.

27-vuotias alastarolainen oli ensin yrittänyt ampua yhden miehen ja sitten syytetyn veljen osuenkin tähän useita kertoja. Vasta tässä vaiheessa 24-vuotias oli ottanut aseensa esiin ja ampui kerran maahan 27-vuotiaan jalkojen suuntaan. Kyse ei ollut tapon yrityksestä, vaan hätävarjelusta.

Toinen 24-vuotias malminkartanolainen kiisti myös syytteen tapon yrityksestä. Hän kertoi alastarolaisen aloittaneen ampumisen, jolloin mies oli pakotettu ampumaan suojellaakseen itseään ja muita, mutta tarkoitus ei ollut tappaa. Hän osui 27-vuotiaan pohjanmaalaisen käsiin.

Yksi syytetyistä epäili, että kaikki ampujat eivät ole oikeussalissa paikalla.

Jutussa luettiin myös syytteitä ampuma-aserikoksista, koska aseet olivat laittomia.

Lisää aiheesta:

Syyttäjän mukaan Espoon jengimurhan uhriksi joutunut tiesi uhasta – avovaimo löysi ammuttuna kadulta: "Hän yritti pitää miestään tajuissaan"Kampin ampujalle kova tuomio: 10 vuotta vankeutta kolmesta murhan yrityksestä – avasi tulen kolmea kosovolaisveljestä päin riitojen päätteeksiKatso video: Johtiko tämä pahoinpitely huoltoaseman pelikoneilla Kampin silmittömään katuampumiseen? Riita sukujen kesken kärjistyi keskellä iltapäiväruuhkaa: "Olin tosi stressaantunut tästä vainoamisesta"Käräjäoikeus kuuli Kampin katuammuskelujen kohteeksi joutunutta veljestrioa – näin tapahtumia kuvattiin tänään oikeudessaKampin katuampujalle luettiin syytteet murhan yrityksistä käräjäoikeuden kellarin turvasalissa – luoti lävisti yhden uhrin, kaksi veljestä loukkaantui vakavastiRomanien välienselvittelyssä meno kuin villissä lännessä – kolmella käsiase mukana karaokebaarissa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 09:09
    Rikosepäilyt

    Opiskelija-asuntolasta löytyi salakameroita – poliisi tutkii salakatselua Pietarsaaressa

  • 08:46
    Anneli Auer

    Auerin 7-vuotias lapsi kertoo videolla: "Joskus se otti mua pimpistä kiinni" – MTV seuraa

  • Eilen18:43
    Anneli Auer

    Auer-käräjillä koettiin täysin poikkeuksellinen päivä – "Tulee epäuskoinen kuva"

  • Eilen17:38
    Pietarsaari

    Poliisi tutkii epäiltyä salakatselua ammattikoulussa Pietarsaaressa

  • Eilen16:55
    Ryöstöt

    Törkeä ryöstö Vantaalla: Veitsimiehet pakottivat 16-vuotiaat metsään ja veivät kaiken vyötä myöten