Mallasjuomat tekevät kesäkeleillä kauppansa. Panimot tietävät tämän - ja myös sen, miten kuluttaja saadaan ostamaan ylihinnoiteltua juomaa.
Henkilökohtaisen taloudenhallinnan asiantuntija Markus Ossi kertoo, että oluiden hinnoitteluja koskeva vinkki lukeutuu hänen nettisivujensa suosituimpaan sisältöön. Eikä ihme. Olut on maistuva juoma, mutta se myös maksaa.
Suomen alkoholilaki muuttui vuonna 2008 niin, ettei alkoholissa enää saa olla paljousalennuksia. Tämä hämää useita kuluttajia.
− Jos menet kassalle 6-packin kanssa ja revit pahvit irti, oluen hinta tippuu, Ossi kertoo heti alkuun hyvät uutiset.
Noin neljänneksen hinnanpudotus

Uskomattoman yksinkertaiselta kuulostavan vinkin selitys on sekin pohjimmiltaan yksinkertainen.
Suomen laki sanoo, että kauppiaan täytyy kertoa tietyistä tuotteista myyntihinnan lisäksi niiden yksikköhinta. Olut kuuluu tähän kategoriaan. Kahta tai useampaa alkoholipakkausta ei saa tarjota paljousalennuksella siten, että erikseen ostettuna samojen tuotteiden yksikköhinta on kalliimpi.
− Yleensä 12-packissa on halvin litrahinta oluelle. Tällöin lain mukaan yksi pullo kyseistä olutta pitää myydä hinnalla, joka on 12-packin hinta jaettuna kahdellatoista, Ossi selvittää.
Paljousalennuslain mukaan kuluttajalla on siis oikeus ostaa vaikka ainoastaan yksi pullo olutta samaan hintaan kuin se maksaisi 12-packissa ostettuna. Suositun 6-packin kauppiaat voivat kuitenkin hinnoitella kuten haluavat.
Epäkohta selittyy sillä, että yksittäin ostetusta olutpullosta ei saa pyytää enempää kuin halvimman yksikköhinnan mukaisen myyntihinnan. 6-packista sen sijaan voi pyytää enemmän kuin puolikkaasta 12-packista.
