Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maailmancup-avauksessa romahtanut norjalaistähti sanoo tulevansa hulluksi Kontiolahdella – "Se on raskasta"

Julkaistu 05.12.2020 09:54
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Norjalaisen Tiril Eckhoffin kausi ampumahiihdon maailmancupissa on alkanut surkeasti. Vuoden 2016 pikamatkan maailmanmestari avautuu vaikeasta ajasta norjalaisen TV2:n haastattelussa.

Viime vuonna maailmancupin kokonaiskilpailussa toiseksi sijoittunut Eckhoff ei yltänyt tasolleen kauden avausviikonloppuna Kontiolahdella. Eckhoff kuittasi sijat 67 ja 43, mikä ei vakuuttanut. Heikkojen tulosten lisäksi Eckhoffia vaivaa tarkasti rajoitettu elämä koronakuplassa.

– Toivon, että se oli vain työtapaturma, mutta rehellisesti on sanottava, että tämä on erikoista elämää, Eckhoff sanoi TV2:lle.

Torstaina käydyssä pikakisassa nähtiin jo vähän parempaa, kun norjalainen hiihti kahdeksanneksi, mutta elämä Kontiolahdella ei maistu norjalaismestarille. 

Urheilijat elävät tiukasti eristettynä muusta maailmasta, eikä kontakteja kuplan sisälläkään ole liiaksi.

Tilanne on alkanut käydä Eckhoffin hermoille. Hän sanoo eläneensä erityksissä elokuusta lähtien, mikä on osoittautunut vaikeaksi.

– En pidä tästä elämästä. Olen aivan liian sosiaalinen ihminen syödäkseni aamiasta, lounasta ja päivällistä yksin.

Koronarajoitukset näyttäisivät olevan voimassa ainakin tämän kauden. Eckhoffia huolettaa vallitsevan tilanteen kesto ja sen seuraukset. 

Urheilun merkitys tuntuu kaiken keskellä vähäiseltä, eikä tilannetta helpota huono menestys kilpailuissa.

– Haluan uskoa, että kaikki menee hyvin, mutta tämä tilanne huolestuttaa minua. Joudummeko käyttämään kasvomaskeja kolme vuotta ennen olympialaisia. Rakastan väkijoukkoja, ihmisiä ja joukkueeni kanssa hengaamista, mutta nyt en pysty tekemään sitä. Se on raskasta, Eckhoff sanoo.

– Tuntuu kuin olisin tulossa hulluksi.

Eckhoffilla on mahdollisuus kirkastaa tilannettaan lauantaina, kun naiset kilpailevat Kontiolahdella viestissä. Miesten ohjelmassa on lauantaina takaa-ajokilpailu.

Lisää aiheesta:

Ampumahiihtotähden puheista puhkesi kohu – lehdistövastaava vaiensi kysymykset: "Saanut ruiskuja joka päivä"Ampumahiihdon norjalaistähdeltä kova tilitys: Uran jatko vaakalaudalla – "Olen kamppaillut niin paljon"Ruotsalaistähti ongelmissa – kohu-urheilijaa potkitaan pois ampumahiihdon maailmancupista: "Saanut tarpeeksi mahdollisuuksia"Dorothea Wiereriltä ja Tiril Eckhoffilta tylyä tekstiä Pekingin olympialaisista – "Hiton kiva päästä pois Kiinasta"Norjalaistähti oli jo luopumassa toivosta, kunnes keksi keinon rentoutua: "Hän on täysin erilainen kuin viime vuonna"Ampumahiihtotähdellä karmaiseva valmistautuminen MM-kilpailuihin: "Meni päin helvettiä – tuntui kuin olisin kaivanut omaa hautaani"
AmpumahiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ampumahiihto
  • 11:35
    Urheilu

    Laura Dahlmeierin tragediassa yllätyskäänne

  • 28.8.20:33
    Hiihtolajit

    Tyly viesti Venäjän ampumahiihtäjille: "Ei ole tilaa"

  • 26.8.21:46
    Hiihtolajit

    Näin käy ampumahiihtäjä Arttu Heikkisen jatkolle maajoukkueessa

  • 26.8.15:55
    Urheilu

    Metsästyskaveriinsa osunut ampumahiihtäjä Arttu Heikkinen sai tuomion

  • 26.8.07:29
    Hiihtolajit

    Ampumahiihtäjä Arttu Heikkiselle luetaan tänään tuomio