Jyrki Lumpeen paluusta jääkiekon SM-liigaan ja Tampereen Ilveksen riveihin oli huhuttu jo kaksi kautta. Nyt mittavan uran NHL:ssä luonut Lumme, 39, on vakuuttanut olevansa paluunsa suhteen tosissaan. Kertaalleen lopettamisestaan ilmoittanut puolustaja on harjoitellut joukkueen kanssa koko kesän.
Ilves-ikoni Raimo Helminen, 41, kertoi pian Lumpeen paluun jälkeen jatkavansa uraansa tamperelaisseurassa. Huvittavaa tai ei, mutta Helminen ja Lumme kantanevat suurimman vastuun Ilveksen ylivoimapelistä tällä kaudella.
- Uskon, että meidän vähän vanhemmilla kavereillamme on vielä annettavaa tässä liigassa, Ilveksen uusi päävalmentaja Kari Eloranta muotoilee.
Ilves on kokenut pahoja menetyksiä, kun viime kauden ykkösketju lähti seurasta. Pistepörssin voittaja Steve Kariya, vahvasti molempiin suuntiin pelannut Patrik Stefan ja kovaa laukova Hannes Hyvönen tekivät viime kaudella yhteensä 64 maalia.
Harjoitusrinkiin on nostettu paljon nuoria pelaajia. Lisäksi keskushyökkääjä Tomi Hirvonen, 28, palasi täksi kaudeksi kasvattajaseuraansa.
Joukkueen hyökkäykseen uusina kasvoina ovat tulleet täksi kaudeksi muun muassa harjoituspeleissä suhteellisen hyvin onnistunut ruotsalaishyökkääjä Jonas Andersson ja Lukossa viime kaudella viilettänyt Toni Koivisto.
(MTV3-STT)