Lukolla hyvä viikko

Saarela, Pasi - Lukko
Saarela, Pasi - LukkoStudio Juha Sorri
Julkaistu 27.01.2001 20:42

Rauman Lukko on menettänyt Porin Ässille tällä kaudella neljä pistettä, mutta lauantaina eivät porilaiset päässeet yllättämään. Ässät sinnitteli hyvin läpi ottelun, mutta ei voinut paremmalleen mitään. Lukko oli parempi Äijänsuolla SM-liigan ottelussa 5-3.

Ässät aloitti maalinteon rangaistuslaukauksesta. Lukko pelasi ylivoimaa, kun Mika Laaksonen joutui kaatamaan läpiajoon päässeen Tomas Kucharchikin. Rankkarin pani sisään Eric Perrin, joka haistoi hyvin Lukon maalivahdin Bruce Racinen vastaantulon. Lukko pääsi tasoittamaan vielä samassa erässä. Ässistä Lukkoon siirtynyt Marko Kivenmäki antoi herkullisen syötön Ismo Kuoppalalle, joka sai viimeistellä tyhjiin.

Toisessa erässä Lukko painoi päälle, mutta Ässien Kristian Antila torjui maalissa hyvin. Kentän paras pelaaja Matti Kaipainen viimeisteli väkisin maalin edestä, kun Lukko sai pelata kahden miehen ylivoimalla. Sami Torkki onnistui vielä Lukolta, mutta Roman Horak toi Ässät onnekkaalla sutaisulla maalin päähän. Lopullisen niitin löi kolmannessa erässä Petri Lätti läpiajosta.

Viimeisen maalin iski tyhjiin Pasi Saarela. Hän teki maalinsa täsmälleen samassa ajassa (59.54) kuin torstaina Turussa. Lukolle viikko oli loistava, sillä kolmesta pelistä oli saaliina kolme voittoa. Ässät yrittää kovasti, mutta pisteitä ei vain tule. -Meillä oli kovat paineet lähteä pelaamaan voittoa yleisölle. Meillä oli kaksi kovaa peliä alla, joten pelaajat eivät jaksaneet kunnolla, sanoi Lukon valmentaja Vasili Tihonov.

-Ässiltä peli oli yksi parhaista, jonka olen tällä kaudella nähnyt. He tiesivät meidän sentteriongelmamme ja käyttivät sitä hyväksi. Ässien valmentaja Vladimir Jursinov jr. piti ottelua vauhdikkaana ja hyvänä. Hän huomautti, että pelikieltojen ja loukkaantumisten takia hänen joukkueensa on päässyt vasta viime päivinä harjoittelemaan yhtenäisesti. -Paikkoja meillä oli kyllä aivan tarpeeksi, Jursinov totesi.

Ottelutilastot:

Lukko-Ässät 5-2 (1-1, 2-0, 2-1)

1. erä:
5.01 Eric Perrin 0-1 av rl,
10.39 Ismo Kuoppala (Marko Kivenmäki-Janne Siivonen) 1-1.

Jäähyt:
1.20 jr ÄSS (kärsi Niklas Hede) 2 min,
3.27 Jari Korpisalo Ä 2 min,
12.03 Curtis Sheptak Ä 2 min,
16.00 Topi Lehtonen L 2 min.

2. erä:
36.52 Matti Kaipainen (Pasi Saarela) 2-1 yv,
38.23 Sami Torkki (Petri Lätti-Jonni Vauhkonen) 3-1.

Jäähyt:
22.19 Hede Ä 2 min,
31.40 Kaipainen L 2 min,
36.12 Jarkko Väänänen Ä 2 min,
36.22 Perrin Ä 2 min,
36.52 Pasi Puistola Ä 10 min,
39.02 Kivenmäki L 2 min,
39.54 Korpisalo Ä 2 min.

3. erä:
42.58 Roman Horak (Sami Karjalainen-Tomas Kucharcik) 3-2,
55.33 Lätti (Tuomas Grönman) 4-2,
Ässät aikalisä 58.19,
59.54 Saarela (Harri Sillgren-Grönman) 5-2 tm.

Ei jäähyjä.

Jäähyt yht:
Lukko 3x2 min = 6 min,
Ässät 7x2 min ja Pasi Puistola 10 min = 24 min.

Torjunnat:
Bruce Racine L 6+12+4=22,
Kristian Antila Ä 15+16+7=38 (pois 58.19-59.54).

Tuomarit: Juha Repo ja Rami Savolainen (Seppo Lindroos ja Ilkka Salminen).

Yleisöä 4500.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko