Moni Studio55.fin lukijakyselyyn vastannut kertoi nähneensä enneunia. Joskus ne olivat harmittomia tai iloisiakin: johdattivat mustikkapaikalle, paljastivat lottonumeroita tai väläyttivät seuraavan päivän tapahtumia. Toisinaan ne sen sijaan varoittivat onnettomuuksista, sairauksista tai kuolemasta.
Ikävä ennusmerkki
Jos näen unta, että uin, tulen sairaaksi. Se paikka, joka unessa kastuu, tulee kipeeksi. Yritän varoa lähipäivinä mutta ei se auta. Esim. näin unta, että uin ja jalalla kosketin vedessä karheaa paksua köyttä. Jonkun ajan kuluttua kesämökillä kaaduin ja jalkani murtui. Kipsiä kokeillessa toisella jalalla tunne oli aivan sama kuin unessa köyden kanssa. Tuo on vain yksi esimerkki kymmenistä tai jopa sadasta vuosien varrelta. En muista, että olisin montaakaan kertaa sairastunut ilman uinti-unta.
Näin unen että käteni oli valkeassa siteessä kyynärpäähän saakka. Meni kaksi viikoa, jouduin auto-onnettomuuteen, ja toden totta käteni oli kyynärpäähän saakka kipsissä, puoli vuotta.
Ystäväni oli juuri ostanut uuden auton. Viikkoa myöhemmin näin unta, jossa ystäväni auto oli tien reunassa ja poliisiauto sen takana. Siitä kaksi päivää eteenpäin ajoimme tällä autolla peurakolarin ja koin aikamoisen deja vun, kun seisoin vesisateessa katsomassa, kun paikalle soitettujen poliisien auto oli ystäväni auton takana juuri niin kuin unessa.
Kuolema näkyi
Muutama kuukausi ennen tsunamia näin kumman unen trooppisesta rannasta johon löi isoja aaltoja, rannalle ajautuvista ruumiista ja nimilistoista. Tunnelma oli uhkaava, paha. Myöhemmin osasin yhdistää unen ja tsunamin toisiinsa.
Näin kaksi päivää ennen tornien sortumista unta lentokoneista, jotka ajoivat kerrostalojen läpi. Makasin itse heinäpellolla ojassa musta kypärä päässä ja ajattelin: tässäkö tämä kaikki nyt oli. Uni oli pelottavan todellinen, oli kuumaa, tulta ja kauhea meteli. Kun tieto kaksoistornien terroristihyökkäyksestä tuli julki, olin aivan turtana.
Olen nähnyt hampaiden putoamisunia ennen läheisen kuolemaa.


