Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lukijat kertovat ikäerosta parisuhteessa – ”Oltiin molemmat naimisissa silloin”

"Oltiin molemmat naimisissa silloin, mutta se ei pystynyt estämään rakastumista toiseemme", yksi lukija kirjoitti. Kuvituskuva.
"Oltiin molemmat naimisissa silloin, mutta se ei pystynyt estämään rakastumista toiseemme", yksi lukija kirjoitti. Kuvituskuva.Colourbox.com
Julkaistu 15.04.2016 06:14

MTV LIFESTYLE

Studio55.fi kysyi lukijoiden kokemuksia ikäerosta parisuhteessa. Joidenkin mielestä ikäero ei tunnu missään. Eräs vastaajista taas pelkäsi koko suhteen ajan miehen löytävän nuoremman.

Kumppanini on minua melkein 10 vuotta vanhempi, mutta ikäero ei tunnu missään, sillä hän on nuorekas ja minä puolestani olen aina ollut ikäistäni vanhemman oloinen. Olen itse 24 ja kumppanini (mies) on 34. Täydennämme sopivasti toisiamme, ja perheenkin perustamisen kannalta ikäerosta ei ole haittaa.

Mieheni on minua 6 vuotta nuorempi. Ei se paljoa minusta ole, mutta muille tuntuu olevan.       

Kolme vuotta sitten tavattiin ja ensisilmäyksen myötä ihastuttiin. Oltiin molemmat naimisissa silloin, mutta se ei pystynyt estämään rakastumista toisiimme. Nyt ollaan erottu entisistä puolisoistamme ja muutettu viime vuonna yhteen. Itse olen 49, puoliso 33. Ei ole tarvinnut selitellä ikäeroa kenellekään, muuten kuin ex-puolisoillemme tietysti, jotka eivät voi käsittää asiaa. Ainut, mistä tuttavat ovat vähän hämmentyneitä ja kyselevät, on lastentekohaaveet. Itsellä on 5 lasta edellisestä liitosta, kaikki jo täysi-ikäisiä, ja puolisollani 4 lasta, jotka vielä alaikäisiä. Mut josko yks vielä, niin saatais täyskäsi, ja kuten arvata saattaa, ollaan molemmat erittäin lapsirakkaita.

Minulla on 16 vuotta nuorempi aviomies (vieläpä ulkomaalainen). Kohtasimme sattumalta, emme ihan ensinäkemältä rakastuneet, mutta aika pian kuitenkin. Olemme kohdanneet ennakkoluuloja monien ulkopuolisten taholta, mutta läheisimmät ovat heti huomanneet, ettei ole mitään syytä epäillä suhdettamme.     

"Isoa ikäeroa ei (valitettavasti) ole! Ikäeromme on, että minä olen 2-vuotta miestäni vanhempi. Ehkä se silloin noin 50 vuotta sitten ei merkinnyt mitään, mutta nyt kyllä hieman toisin... Minä (nyt 71 v.) olen jo liian vanha miehelleni (69 v.). Tämä tilanne tuli esiin/minun tietooni noin 6 vuotta sitten. Naisen/naisseuralaisen pitää olla vähintään 10 vuotta minua nuorempi! Mutta tällaista elämä on..."

Minulla oli ikäeroinen parisuhde. Olin 37 ja mies oli 24. Mulla oli 5- ja 4-vuotiaat lapset, joista mies piti suunnattomasti. Ja lapset miehestä. Tavatessamme en ollut eronnut, mutta olin jo itsekseni valmistellut eroa. Mies oli jotenkin aivan ”mennyttä” – siis rakastunut. Tutustutti minut äitiinsä ja sisaruksiinsa ja asui vielä kotona, mutta jonotti kaupungin vuokra-asuntoa, jonka pian saikin. Kuten minäkin suunnittelemani vuokra-asunnon. 

Viikot asuimme ja kävimme töissä tahoillamme ja kiihkeät viikonloput vietimme neljästään tai silloin kahdestaan, kun lapseni olivat isällään. Hän ei halunnut – vielä – 'lisää' lapsia. Minä olisin halunnut. Pahinta kuitenkin oli, että minä koko ajan pelkäsin, että sitten kun, sitten kun, sitten kun... minä täyttäisin 40, niin hän aivan varmasti hankkisi itselleen kaksikymppisen. Ajatus romahdutti minun normaaliolon, ja siinä noin kahden vuoden kuluessa erosimme kerran ja itkien palasimme yhteen.

Palasimme yhteen, mutta ikäeron takia lopulta erosimme. Jätin hänet sanomalla, että joko jätän pillerit tai eroamme. En missään tapauksessa olisi voinut tehdä hänelle sitä, että olisin jättänyt salaa pillerit. Suhde päättyi neljän ihmisen kyyneliin. Nyt olen 58-vuotias, ja ajattelen häntä vieläkin silloin tällöin. Olisi kiva nähdä hänet ja tietää, että hänellä menee hyvin! Mitenkähän MEILLÄ olisi mennyt. 

Deittipalvelut kukoistavat netissä

Huomenta Suomessa käytiin läpi nettideittisivustoja helmikuussa 2013.  

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Yli 55-vuotiaiden suomalaisten avioerot räjähtivät käsiin – Johanna kertoo sokkierostaan: "Mieheni ilmoitti kaipaavansa muutosta"Lukijan tarina: Tapailen itseäni puolet nuorempaa naista – ”Kai voin sanoa olevani sugar daddy”Lukijat avautuvat: Tämä vei seksihalut!Netissä rakastuneiden tarinat: Tapailimme salaa mieheltäniIäkkäänä eronneiden kertomukset – "Palvelin nuhteettomasti 34 vuotta"Eero erosi 40 vuoden avioliitosta – ”Jätti karseat arvet”
RakkausIkääntyminenTositarinaStudio55

Tuoreimmat aiheesta

Rakkaus
  • 1.11.19:52
    Seksi ja parisuhde

    Ennen kirjoitettiin rakkauskirjeitä, nykyisin selataan Tinderiä – onko rakastuminen muuttunut?

  • 4.10.19:08
    Treffit

    Tämä deittailun uusi trendi rapauttaa sinkkujen luottamusta

  • 27.9.19:07
    Mielenterveys

    Oletko kumppanisi "diagnoosikaksonen"? Yllättävä havainto mielenterveydestä ja parisuhteista

  • 20.9.19:09
    Seksi ja parisuhde

    Tutkimus: Viehätysvoima ei liity vain ulkonäköön

  • 17.9.16:05
    Maajussille morsian

    Sulhasehdokas sai maajussi-Pian posket lehahtamaan: "Kotivävyehdokas"