Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV seurasi itsenäisyyspäivän viettoa hetki hetkeltä – Yli 1300 marssi paraatissa, presidenttipari tervehti soihtukulkuetta

Suomen itsenäisyyspäivän vietto alkoi perinteisin menoin, kun valtakunnallinen lipunnosto järjestettiin Helsingin Tähtitorninmäellä aamuyhdeksältä 6. joulukuuta 2016.
Suomen itsenäisyyspäivän vietto alkoi perinteisin menoin, kun valtakunnallinen lipunnosto järjestettiin Helsingin Tähtitorninmäellä aamuyhdeksältä 6. joulukuuta 2016.Lehtikuva
Julkaistu 06.12.2016 08:27(Päivitetty 06.12.2016 22:44)

MTV UUTISET – STT

Itsenäisyyspäivää juhlitaan tänään eri puolilla maata. MTV seurasi itsenäisyyspäivän tapahtumia hetki hetkeltä. MTV Uutiset seurasi mielenosoitusten etenemistä toisessa liveseurannassaan.

Juhlallisuudet alkoivat valtakunnallisella lipunnostolla aamuyhdeksältä Tähtitorninmäellä Helsingissä. Tilaisuudessa puhui eduskunnan puhemies Maria Lohela (ps.) ja sen radioi Ylen Radio Suomi.

0:45Lipunnosto aloitti itsenäisyyspäivän juhlallisuudet Helsingissä

37165808
Lehtikuva

37165820Lehtikuva

22:43 Ruotsin puolelta tuli Suomeen lämpimät itsenäisyyspäivän toivotukset upean kuvan kera. Tähän päättyy MTV Uutisten live-seuranta itsenäisyyspäivän viettämisestä.

21:55 Tampereen taivaalla paukkui.

21:10 Helsingissä ihmiset ylioppilaiden soihtukulkueen vanavedessä kerääntyivät Senaatintorille illalla.

20:56 Tampereen apulaispormestari Mikko Aaltonen piti puheen väkijoukolle Keskustorilla.

19:17 Presidentti Sauli Niinistön isännöimä juhlavastaanotto Presidentinlinnassa on alkanut seitsemän aikaan.

2:20MTV paikalla Linnan juhlissa

18:21 Presidentin linnan luona vielä rauhallista.

18:05 Ulkoministeriö toivottaa hyvää itsenäisyyspäivää Twitterissä.

18:00 Presidenttipari tervehti ylioppilaiden soihtukulkuetta linnan parvekkeelta.

17:44 Näin rauhalliselta näyttää liikkeellä oleva ylioppilaiden soihtukulkue Helsingissä.

17:30 Madetoja-sali Oulussa oli täynnä itsenäisyyspäivän juhlassa.

17:22 Ylioppilaiden soihtukulkue on liikkeellä Helsingissä.

17:10 Oulussa itsenäisyyspäivän paraati on marssittu rauhallisissa merkeissä, kertoo poliisi Twitterissä.

16:44 Eri puolilla Suomea on järjestetty arvokkaita itsenäisyyspäivän juhlia. 

16.33 Kallio-liikkeen puurojuhlassa on tarjoiltu litroittain puuroa Helsingin Kalliossa Vaasanaukiolla.

15.26 Noin 1 300 osallistujaa marssi itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa paraatissa tiistaina Kajaanissa. Paraatin teemana oli Maavoimat osana Suomen puolustusjärjestelmää.

37168771Lehtikuva

Kajaani panssarivaunutLehtikuva

Puolustusvoimista kerrotaan, että paraatiin osallistui joukkoja kaikista puolustushaaroista. Jalan marssivien osastojen lisäksi paraatissa oli mukana noin 90 ajoneuvoa, jotka etenivät taisteluosastokokoonpanossa.

37168803Lehtikuva

Lisäksi ohjelmassa olivat ylilennot Ilmavoimien Hornet-monitoimihävittäjillä ja Hawk-suihkuharjoituskoneilla sekä Maavoimien NH90-kuljetushelikoptereilla ja MD500-kevythelikoptereilla.

37168767Lehtikuva

Päivän ohjelmassa oli ohimarssin lisäksi muun muassa paraatikatselmus, kalustonäyttely ja Maavoimien toimintanäytös. Päivä alkoi seppeleenlaskutilaisuudella Kajaanin kirkkopuistossa.  

15.25 Natsien vastainen mielenosoitus on kerännyt Helsingin Asema-aukion täyteen ihmisiä. Helsingin poliisi kertoi Twitterissä, että paikalla on lähes tuhat ihmistä ja mielenosoitus alkoi rauhallisesti. Poliisi on näkyvästi paikalla.

Paikalla olevan STT:n toimittajan mukaan aukiolla kuultiin muun muassa "Ei natseja Helsinkiin, ei natseja mihinkään" -huutoja. Helsinki ilman natseja -tapahtuman järjestäjiksi ovat ilmoittautuneet antifasistinen Varisverkosto, anarkistinen A-ryhmä sekä Helsingin Vasemmistonuoret.

MTV Uutiset seuraa mielenosoitusten etenemistä toisessa liveseurannassaan.

13.42 Heikki Hursti jakoi ruokaa vähäosaisten itsenäisyyspäivän juhlissa Helsingissä Hakaniementorilla Helsingissä.

0:31Heikki Hursti jakoi ruokakasseja vähäosaisten itsenäisyyspäivän juhlissa

37167497Lehtikuva

HurstiLehtikuva

37167457Lehtikuva

37167445Lehtikuva

13.27 Yhteiskuntamme on monin tavoin yhä säälimättömämpi, arvioi Porvoon piispa Björn Vikström itsenäisyyspäivän juhlajumalanpalveluksessa Helsingin tuomiokirkossa.

Vikströmin mukaan suomalaisten on satavuotisjuhlan kynnyksellä syytä pohtia, millaisen Suomen haluamme luoda.

– Vahvat ja tehokkaat pärjäävät hyvin. Monet – nuoret, työttömät, eläkeläiset tai esimerkiksi maahanmuuttajat – kuitenkin kokevat, ettei yhteiskunnassa ole heille tilaa ja ettei kukaan tarvitse heitä.

Vikström muistutti saarnassaan kristinuskoon kuuluvasta toisen ihmisen palvelemisesta, joka hänen mukaansa tarkoittaa lähimmäisen auttamista.

KoivistoJuhlajumalanpalvelukseen on perinteisesti osallistunut valtion ylin johto. Paikalla olivat tasavallan presidentti Sauli Niinistö sekä presidentit Tarja Halonen, Martti Ahtisaari ja Mauno Koivisto puolisoineen.Lehtikuva

37167996Lehtikuva

13.21 Itsenäisyyspäivän juhlajumalanpalvelukseen on osallistunut myös presidentti Mauno Koivisto, jonka kunto ei kuitenkaan riitä osallistumiseen illan Linnan juhliin.

37168103Lehtikuva

Itsenäisyyspäivän ekumeeninen juhlajumalanpalvelus alkoi puoliltapäivin Helsingin Tuomiokirkossa. Jumalanpalveluksessa saarnaa Porvoon hiippakunnan piispa Björn Vikström ja siihen osallistuu muun muassa presidentti Sauli Niinistö.

37167240Lehtikuva

12.41 Helsingin poliisi on ottanut haltuun teräaseita tarkastuksissa, joita on tehty satamiin saapuneille laivamatkustajille.

Poliisin mukaan tarkkailua on ollut kaikissa satamissa. Tarkastuksia on tehty yhteensä arviolta kymmenkunta ainakin Katajanokalla.

Tarkastukset kohdistuivat sellaisiin tulijoihin, joiden arvioitiin voivan liittyvän itsenäisyyspäivän mielenosoituksiin.

Helsingin poliisille on tänään ilmoitettu yli kymmenestä mielenosoituksesta, mikä on poikkeuksellisen paljon. Mielenosoitusten järjestäjien joukossa on myös uusnatseja ja vastamielenosoittajia.

12.38 Helsingin poliisi muistuttaa Twitterissä, että kaikille on tänään annettava mahdollisuus arvokkaaseen juhlaan.

​11.13 Ruotsin entinen pääministeri Carl Bildt välitti myös onnittelunsa 99-vuotiaalle Suomelle.

11.18 Näyttelijä-juontaja Antti Holma yltyi runoilemaan itsenäisyyspäivän kunniaksi

Paraati Kajaanissa

Itsenäisyyspäivän valtakunnallinen paraati järjestetään tänään Kajaanissa. Paraatin teemana on Maavoimat osana Suomen puolustusjärjestelmää.

Paraatiin osallistuu joukkoja kaikista puolustushaaroista. Yhteensä osallistujia on 1 300. Jalan marssivien osastojen lisäksi paraatiin osallistuu noin 90 ajoneuvoa, jotka etenevät taisteluosastokokoonpanossa.

Puolustusvoimien mukaan paraatikatselmus alkaa kello 12 Liikuntapuistossa ja ohimarssi alkaa kello 13.15. Katselmusta ja ohimarssia voi seurata suorana ainakin Yle Areenassa.

Itsenäisyyspäivän kunniaksi järjestetään myös esimerkiksi konsertteja ja muita juhlatilaisuuksia. Iltapäivästä alkaen Helsingin keskustan liikennettä sekoittavat kulkueet ja mielenosoitukset.

Illalla juhlinta huipentuu itsenäisyyspäivän juhlavastaanottoon presidentinlinnassa, jonne odotetaan kaikkiaan noin 1 800:aa kutsuvierasta.

1:20MTV seuraa itsenäisyyspäivän tapahtumia laajasti

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

1:51Poliisi varautuu mielenosoituksiin itsenäisyyspäivänä

Lisää aiheesta:

Linnassa juhlittiin perinteisesti mutta rennossa hengessä, juhlaparaati keräsi tuhansia seuraajia – MTV seurasi itsenäisyyspäivän tapahtumiaLinnan juhlat ovat päättyneet – MTV seurasi itsenäisyyspäivän viettoa Linnassa juhlitaan tänä vuonna pienemmällä vierasmäärällä – Helsingin keskustassa useita kulkueita ja mielenosoituksiaMTV seurasi itsenäisyyspäivän viettoa: Helsingin poliisi ottanut kiinni 21 henkilöä MTV seuraa hetki hetkeltä: Itsenäisyyspäivää juhlitaan tutussa tahdissa – aamulla lippu nousee Tähtitorninmäellä, illalla tanssitaan LinnassaItsenäisyyspäivän vietto täydessä käynnissä – Paraateja ja mielenosoituksia sateisessa säässä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • 20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä

  • 19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"

  • 19:33
    Liikenne

    Joutuuko valtio maksumieheksi, jos Länsiradan hinta karkaa käsistä? Tästä sovittiin