Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Linnan juhlissa nähdään upeita korsetteja – lue muotisuunnittelijan paljastus!

Kisu Korsin suunnittelema Marenki-puku. Kuva: Ville Virtanen
Kisu Korsin suunnittelema Marenki-puku. Kuva: Ville Virtanen
Julkaistu 02.12.2011 14:06(Päivitetty 05.12.2012 11:15)

Linnan juhlien tulevaa pukukavalkadia odotetaan jo kieli pitkänä, mutta harva haluaa paljastaa etukäteen millaisen asun he ovat valinneet elämänsä ehkäpä yhteen suurimpaan pukujuhlaan. Muotisuunnittelija Kisu Korsi antoi maistiaisia siitä, millaisia asuja hänen käsistään tänä vuonna nähdään ja mitkä värit pyörähtelevät Linnan tansseissa.

Muotisuunnittelija Kisu Korsi kertoo, että tänä vuonna hänellä on ilo ja kunnia tehdä kolme asua Linnan juhliin.

– Kaikki itsenäisyyspäivän juhlaan lähtevät pukumme ovat huippunaisellisia ja yksilöllisiä. On hyvin tärkeää, että asut räätälöidään huolella asiakkaan persoonan ja erityispiirteiden mukaan, Korsi kuvailee.

Korsi suunnittelee näyttävät ja varsin erilaiset asut Turun kaupunginjohtaja Aleksi Randellin puolisolle Johanna Lukola-Randellille, kansanedustaja James Hirvisaaren vaimolle Merja Hirvisaarelle sekä Suomen merivoimien komentaja Veli-Jukka Pennalan puolisolle Anja Pennalalle.

– Asuissa nähdään pastellisävyjä, pörheyttä, silkkiä, käsin kirjailtuja pieniä yksityiskohtia sekä aitoja korsetteja romantiikkaa unohtamatta, Korsi kertoo viekkaana, varoen paljastamasta yksityiskohtia kuitenkaan liikaa.

Kuva: Ville Virtanen
Kisu Korsin suunnittelema Marenki-puku. Kuva: Ville Virtanen

Kuva: Jenni VirtaKorsin mukaan korsetti on imarteleva asuvalinta. Kuva: Jenni Virta

– Korsetti imartelee aina kantajaansa, Korsi kuvailee.

– Asut ovat myös moniosaisia, jotta ne saadaan uusiokäyttöön myöhemminkin. Niitä voidaan hyödyntää esimerkiksi seuraavissa Linnan juhlissa!

"Tee minusta upea!"

Erityisesti korsetteihin viehtynyt ja keskittynyt Korsi paljastaa, että heleät värit ja puuteriset sävyt ovat nyt nostossa – kyseisiä värejä nähtiin huhtikuussa vietetyissä Kate Middletonin ja prinssi Williamin kuninkaallisissa häissä.

– Oli hauskaa huomata, että kuninkaallisissa häissä oli samoja värejä kuin suunnittelemassani mallistossa, Korsi nauraa.

Muotisuunnittelijan työtehtävät eivät kuitenkaan lopu viimeiseen neulanvetoon.

– Olen suunnittelijana tinkimätön ja avoimen rehellinen asiakastani kohtaan: tarkoituksena on tehdä asiakkaasta upeampi kuin ikinä, joten kokonaisuuden pitää toimia. Olen mukana valitsemassa kampaukset, meikit, korut, kengät ja iltalaukut. Juhlameikit ja -kampaukset ovat Kelly Jürgensonin käsialaa, Korsi kertoo.

– Juhlaan valmistautuminenkin on osa juhlatunnelmaan laskeutumista useiden sovitusten ja pukupalaverien myötä – tulen myös itsenäisyyspäivänä mukaan Helsinkiin pukemaan asiakkaani Linnan juhlien luomuksiinsa, Korsi kertoo.


Jäämmekin innolla odottamaan, miltä Korsin korsettiluomukset näyttävät. Entäpä minkälaisissa puvuissa paikalle saapuvat muun muassa ensikertalaiset Jenni Vartiainen tai kirjailija Riikka Pulkkinen? Katso vuoden 2011 Linnan juhlien vieraslista täältä!


Teksti: Katri Koskinen

Pääkuva: Shutterstock

Kuvituskuvat: Ville Virtanen, Jenni Virta (Kuvien asut eivät liity Linnan juhliin)

Lisää aiheesta:

Yhdellä mausteella saat erityisen hyvää kaalilaatikkoa – Pirjon ohje on valtava hittiVolkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannonSuomeen odotetaan ulkomaisen turismin ennätystalvea – globaali trendi jyllää eteenkin LapissaMoni urheileva lapsi ja nuori kärsii rasitusvammoista – näin niitä voi ehkäistäSuomi-herkku veti Hollywood-tähden sanattomaksi: "Olen aika varma, että sain tarpeekseni"Kylmäävä totuus Tiktokista – asiantuntijat ihmettelevät, miksi yksi asia on yhteiskunnalle ja perheille niin vaikeaa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 17:24
    Ruoka

    Yhdellä mausteella saat erityisen hyvää kaalilaatikkoa – Pirjon ohje on valtava hitti

  • 15:23
    Volkswagen

    Volkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannon

  • 13:38
    Matkailu

    Suomeen odotetaan ulkomaisen turismin ennätystalvea – globaali trendi jyllää eteenkin Lapissa

  • 12:30
    Viiden jälkeen

    Moni urheileva lapsi ja nuori kärsii rasitusvammoista – näin niitä voi ehkäistä

  • 10:41
    Ruoka

    Suomi-herkku veti Hollywood-tähden sanattomaksi: "Olen aika varma, että sain tarpeekseni"