D-vitamiinissa yliannostuksen vaara on olemassa, jos käyttää monta eri vitamiinivalmistetta yhtä aikaa, sanoo terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimusprofessori Suvi Virtanen
Esimerkiksi internetin keskustelupalstoilla käydään jatkuvasti kädenvääntöä D-vitamiinin ihannemäärästä. Nettisivuilla väitetään monien ottavan vitamiinia jopa sata mikrogrammaa päivässä. Tällaisiin määriin professori Suvi Virtasella on selkeä kanta: jyrkkä ei.
- Sata mikrogrammaa D-vitamiinia päivässä on liikaa. Aikuisille enimmäismäärä päivässä on 50 mikrogrammaa, lapsille 25 mikrogrammaa, hän sanoo.
Virtasen mukaan D-vitamiinin liika-annostuksesta voi tulla myrkytysoireita, pahoinvointia ja ruokahaluttomuutta. Myrkytystapauksia tulee hänen tietojensa mukaan kuitenkin hyvin harvoin.
- Liiasta D-vitamiinista veren kalsium-pitoisuus nousee. Äärimmilleen vietynä tämä voi vaurioittaa munuaisten toimintaa, sanoo Virtanen.
Normaaliruokavaliota noudattavalla ei ole vaara saada D-vitamiinista yliannostusta.
- Ruuan lisänä d-vitamiinia kannattaa ottaa vain yhdestä purkista, eli ei useita eri vitamiinipillereitä, jotka sisältävät D-vitamiinia, täsmentää Virtanen.
Muun muassa THL on ollut mukana antamassa tänään julkaistuja uusia D-vitamiini -suosituksia. D-vitamiinin määriin suosituksissa ei tullut muutoksia, ainoastaan lisävalmisteiden käyttösuosituksia yksinkertaistettiin.
