Cambridge Valmentaja Leena Niittynen kertoo saavansa työssään yhä uudestaan ja uudestaan voimaa asiakkaiden onnistumisesta. – Yksi asiakkaistani valittiin jopa vuoden Cambridge Kasvoksi – se oli hienoa.
Leena Niittynen toimi yrittäjänä tehden pääasiassa ravitsemustutkimukseen liittyviä toimeksiantoja, kun hän kiinnostui Cambridge Ohjelmasta noin kahdeksan vuotta sitten.
– Aluksi ajattelin tätä vain sivutyönä, mutta asiakastyö vei mennessään. Pikku hiljaa lopetin tutkimuspuolen työt kokonaan ja keskityin asiakastyöhön.
Leenalla käy asiakkaita jopa 50 viikossa.
– No joo, onhan se 40-50 asiakasta viikossa aika paljon, mutta minusta asiakkaille pitää tarjota apua, kun he sitä tarvitsevat. Loman pitäminen on toisinaan haastavaa, mutta pyydän tarvittaessa lähiseudun Cambridge Valmentajia apuun, jos asiakas tarvitsee tukea lomani aikana.
Leena sanookin sekä valmentajien yhteisön että Cambridge Ohjelman organisaation olevan taustatuki, jonka varassa yrityksen pyörittäminen on tuntunut turvalliselta. Kollegoilta on saanut myös henkistä tukea haastavissa tilanteissa, ja Cambridge Ohjelman henkilökunnan tieto-taito on saatavilla aina, kun sitä tarvitsee.
– Cambridge Ohjelman kautta tulee muun muassa asiakasrekisteri sekä nettipohjainen varausjärjestelmä. Koulutusmahdollisuuksia on myös jatkuvasti.
Leena sanoo yhden suurimmista eduista vakituiseen palkkatyöhön verrattuna olevan se, että töihin ei tarvitse ajella ruuhkissa.

