Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Laulu Suomen noususta menestyneeksi valtioksi" – Finlandia-hymni lähtee maailmalle nyt englanniksi

1:25Andre Noel Chaker käänsi Sibeliuksen Finlandian englanniksi
Julkaistu 23.10.2017 19:37
Toimittajan kuva

Kari Pyrhönen

kari.pyrhonen@mtv.fi

– Suomen tarina on mahtava ja inspiroiva tarina koko maailmalle. Haluan välittää tällä laululla tarinan kansakunnan noususta köyhyydestä menestyneeksi valtioksi.  Jos tästä tulee hitti, vielä parempi, nauraa André Noël Chaker.

André Nöel Chaker kajauttaa pehmeällä tenorillaan jousikvartetin kanssa Jean Sibeliuksen Finlandia-hymnin Helsingin tuomiokirkossa. Kielenä on nyt ensi kertaa englanti.  Chaker on kääntänyt tekstin maailmankielelle hyvinkin V.A.Koskenniemen "Oi Suomi katso..."-lyriikkaa kunnioittaen.

Penkkirivit ovat täynnä kansaa ja tunnelma on herkistynyt.

3:02Tältä kuulostaa Sibeliuksen Finlandia englanniksi

Juuriltaan kanadan-ranskalainen Chaker on asunut  Suomessa 25 vuotta Suomessa. Hän  on laulanut tangoja ja kääntänyt ranskaksi J.Karjalaisen lauluja.

Chaker on suosittu luennoitsija ja tietokirjailija - ja toisen kotimaansa rakastaja. Hän on myös Suomen kansalainen. Nyt hän haluaa kunnioittaa 100-vuotiasta Suomea pitkäaikaisella haavellaan laulaa Finlandia englanniksi.

Tänään Finlandia lentää maailmalle You tuben kautta. Arttu Takalon sovittama Chakerin tulkinta löytyy myös tuubista romanttisena videona.

Lisää aiheesta:

Ylioppilaskunnan Laulajat löysi unohdetun kuoro-oopperan – "Erittäin jännittävä teos"Hyvää uutta vuotta! Pianisti soittaa MTV:n katsojille omistetut toivon sävelet vuodelle 2022 – "Korona-aikana on ollut vaikea löytää toivon sanomaa"Mieletön versio Finlandiasta: Katso ja kuuntele, miten "Vaskimies" musisoi omalla äänellään kuin puhallinorkesteri!Uskomaton musiikkivideo ihastuttaa suomalaisia – näin kajahtaa Finlandia-hymni varusmiesten laulamanaKomeasti kajahtaa! Finlandia-hymni soitettiin metsäkoneilla jylhissä maisemissaPekka Kuusisto sai britit ulvomaan naurusta suomalaisella kansanlaululla – videosta somehitti
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:39
    Yhdysvallat

    Tältä näyttää hittielokuvasta tuttu ohjushävittäjä USS Bainbridge – Helsingissä käynyt alus on valmis droonisotaan

  • 17:33
    Väkivalta

    Väkivaltainen välikohtaus helsinkiläiskoulussa

  • 17:06
    Petteri Orpo

    Pääministeri Orpo ei osaa sanoa, miksi hänen kansliansa salaa asiakirjoja

  • 17:00
    Politiikka

    Oppositio hiillosti hallitusta Palestiina-kysymyksellä – "Minua hävettää Suomen puolesta"

  • 16:55
    Porot

    Suomessa on susia enemmän kuin aiemmin – kriisiryhmää vaaditaan apuun: "Meiltä syödään pääoma pois"