Latu kuuluu kaikille, mutta vain törppö rikkoo ladun!
Kaikki eivät halua hiihtää. Suuri osa ulkoilureiteistä jätetään kuitenkin talvisin auraamatta tai niistä tehdään latuja. Tällöin monet lähtevät kävelemään laduille päästäkseen luontoon.
Ladut on tarkoitettu hiihtämistä varten, eikä niitä saa rikkoa. Ladulla näkee kuitenkin toisinaan kävelijöitä, pulkkailijoita tai koiranulkoiluttajia. Se herättää närää hiihtäjien keskuudessa ja nousee jokavuotiseksi keskustelunaiheeksi yleisönosastoilla. Hiihtolatu halutaan pitää hyvässä kunnossa.
Miten latuja tulisi käyttää?
- Ladut ovat yhteisiä. Luonnossa liikkumisen ilo kuuluu kaikille.
- Ladut on tehty hiihtämistä varten, mutta luistelemalla ei saa pilata perinteisen latu-uraa.
- Etenkin hiljaisten latujen sivussa voi usein lumikenkäillä tai liikkua muuten latua rikkomatta.
- Koiraa ei saa viedä lainkaan ladulle ellei sitä ole erikseen sallittu.
- Hyviä tapoja ja latukohtaisia opasteita kannattaa noudattaa.
Laduilla liikkuu myös eritasoisia hiihtäjiä. Toiset treenaavat tosissaan, toiset vasta opettelevat vuoropotkun alkeita.
– Kaikkien liikkuminen on yhtä tärkeää, ja ladulla on suvaittava toisia, sanoo Suomen Ladun hiihtovastaava Hanna Okkonen.
– Laduilla hiihdetään oikealla ja nopeampi väistää vasemmalta, hän jatkaa.
Vain törppö rikkoo ladun, mutta mikäli tahallinen ladun käyttäminen kävelylenkkeilyyn on ongelma, liikkujien kulkemista voidaan ohjata, esimerkiksi "vain hiihtäjille", "älä riko latua" ja "kävelyreitti alkaa parkkipaikalta" -tyyppisillä opasteilla.
Kävelijöille ja koiran ulkoiluttajille tulisi tarjota laadukkaita ja kunnossa pidettyjä lähiulkoilureitejä luonnossa myös talvella.
Noin 40 prosenttia suomalaisista käy vuosittain hiihtämässä (Metla 2010). Suosituimpia hiihtopaikkoja ovat kuntien lähiulkoilureitit ja keväisin järvien jäät. Yleisin ulkoilumuoto myös talvisin on kuitenkin kävely, mutta monesti ainoa paikka sille on kadunvarsi tai jalkakäytävä. Kuntien tulisi tarjota myös luontoympäristössä kulkevia talvikävelyreittejä. Tämä vähentäisi latujen käyttöä muihin talvilajeihin.
Lähde: Suomen Latu
Kuva: Colourbox.com
Uusimmat
-
15:18
Iivo Niskaselta erikoisratkaisu – maastohiihdon maajoukkuetta karsittiin
-
15:14
Urheilullinen Love Island -sinkku Tiila, 30, rakastaa kamppailulajeja – tällaista kumppania määrätietoinen nainen etsii rinnalleen
-
15:12
Näin Donald Trump kommentoi Joe Bidenin kaatumista
-
15:07
Suora lähetys juuri nyt: Orpo kommentoi hallitusneuvotteluja Säätytalolla
-
15:00
Esapekka Lappi kärkitaistossa MM-rallissa, selvitti taktiikkaansa – "Toivottavasti maksaa itsensä takaisin"
-
15:00
Maineikkaasta "eliittilukiosta" valmistuva Sofia toivoo, että arvosanoista ei stressattaisi niin paljon: "Elämä ei lopu siihen"
-
14:36
Tv-kamera ei näyttänyt koko totuutta Kalle Rovanperän hurjasta tilanteesta – lehmä "lensi näyttävästi"
-
14:26
Helsingin poliisin romanioperaation kohteeksi joutui yli 1 500 ihmistä, sanoo Poliisihallitus
-
14:26
Tehy ei halua hoitajille oikeutta kieltäytyä abortin tekemisestä
-
14:26
Raahen Halloween-murhaaja tuomittiin tahdonvastaiseen hoitoon – oli syyntakeeton
-
14:21
Ukraina on iskenyt venäläiskohteisiin Berdjanskin satamakaupungissa: "Vapauttaminen lähestyy" – MTV seuraa sotaa
-
14:11
Upea koristelu kakkuun täysin ilmaiseksi – oletko tajunnut, että tätäkin voi syödä?
-
14:01
Huippu-dj Alan Walker teki Käärijän Cha cha chasta oman versionsa – fanit riemastuivat yhteistyöstä: "Voiko tämä olla totta?"
-
13:55
Kalle Rovanperä törmäsi lehmiin! Katso kovavauhtinen vaaratilanne ja raju väistöyritys
-
13:51
Blinken: Venäjän hyökkäyssota on ollut strateginen virhe – MTV seuraa USA:n ulkoministerin vierailua Suomessa
-
13:33
Tulli takavarikoi yli 700 000 euroa käteistä huumelääkkeiden tuonnista epäillyltä
-
13:29
Suurin osa suomenruotsalaisista haluaisi nähdä RKP:n, SDP:n ja kokoomuksen hallituksen, kertoo Åbo Akademin kysely
-
13:06
Hirvittävä tilanne MM-rallissa: kuski oli ajaa kalliolta alas, jäi kahden kiven väliin
-
13:00
Tässä ovat Love Island Suomi -sinkut – mukana TikTok-tähtiä, wellnessmalli ja vanginvartija
-
12:48
Vakavaa väkivaltaa Vantaalla, uhria puukotettiin rintakehään – toinen epäillyistä alaikäinen
-
Lataa lisää