Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rakastettu Lasse Pöysti tänään 90 vuotta – kuvat vuosien varrelta

Lehtikuva
Julkaistu 24.01.2017 13:02

MTV VIIHDE

Lasse Pöysti täyttää tänään 90 vuotta. Rakastettu näyttelijä on tehnyt pitkän ja monipuolisen uran.

Näyttelijä, teatterinjohtaja, ohjaaja ja käsikirjoittaja Lasse Pöysti täyttää tiistaina 24.1. pyöreät 90 vuotta. Pöysti lopetti uransa vuonna 2012. Hän esiintyi viimeisessä näytöksessään Helsingin Kaupunginteatterissa 27. lokakuuta.

Lasse Pöysti hyvästeli teatterilavat lauantaina 27.10.2012.
Lasse Pöysti hyvästeli teatterilavat vuonna 2012.

Birgitta Ulfsson antoi Lasse Pöystolle lämpimän halauksen.

Suomen tunnetuimpiin näyttelijöihin lukeutuva Pöysti valmistui ylioppilaaksi 1945 Helsingin normaalilyseosta. Suomen kansan tietoisuuteen hän nousi Ollina Suomisen perhe -elokuvista.

Ensimmäinen Suomisen perhe -elokuvista valmistui vuonna 1941. Pöysti oli vasta 14-vuotias näytelleessään elokuvassa. 

Näyttelijät Lasse Pöysti ja Ansa Ikonen elokuvassa Suomisen Olli rakastuu.Näyttelijät Lasse Pöysti ja Ansa Ikonen elokuvassa Suomisen Olli rakastuu.Lehtikuva

Pöysti on näytellyt uransa varrella yli neljässäkymmenessä elokuvassa, minkä lisäksi hän on ohjannut useita elokuvia. Hän on saanut jopa viisi Jussi-patsasta. 

Betoni-Jussin voitti Lasse Pöysti Jussi-gaalassa Helsingissä 31. tammikuuta 2010.Betoni-Jussin voitti Lasse Pöysti Jussi-gaalassa Helsingissä 31. tammikuuta 2010.Lehtikuva

Ohjaaja Lasse PöystiPöysti tunnettiin myös teatterinjohtajana.

Näyttelijän työn lisäksi Pöysti toimi teatterinjohtajana helsinkiläisessä Lilla Teaternissa, Tampereen Työväen Teatterissa ja Tukholmassa Kungliga Dramatiska Teaternissa. Vuonna 1985 Pöysti palasi Tukholmasta Suomeen ja keskittyi teattereiden johtamisen sijasta jälleen näyttelijäntyöhön.

Lilla Teatern lähdössä kiertueelle ulkomaille 1960. Kuvassa kitaran kanssa Lasse Pöysti, Eva Perander takanaan Åke Lindman, vaalea huivi päässään Birgitta Ulfsson, tummassa takissa ohjaaja Vivica BandlerLilla Teatern lähdössä kiertueelle ulkomaille 1960. Kuvassa kitaran kanssa Lasse Pöysti, Eva Perander takanaan Åke Lindman, vaalea huivi päässään Birgitta Ulfsson, tummassa takissa ohjaaja Vivica Bandler.Lehtikuva

2000-luvulla Pöystin muistettavin roolisuoritus on Helsingin Kaupunginteatterin vuonna 2002 alkanut Kvartetti-näytelmä, joka jatkui vuoteen 2011 saakka.

Edessä Kyllikki Forssell, Antti Litja, takana Ritva Valkama, Lasse PöystiKvartetti-näytelmässä näyttelivät Kyllikki Forssell, Antti Litja, takana Ritva Valkama ja Lasse Pöysti.

Teatteriuransa lisäksi Pöysti ohjasi kahdeksan elokuvaa ja lukuisia tv-ohjelmia. Toukokuussa 1955 hän ohjasi ja juonsi Suomen ensimmäisen televisiolähetyksen.

Lasse Pöysti Arena-näyttämön avajaisissa vuonna 2010.Lasse Pöysti Arena-näyttämön avajaisissa vuonna 2010.

Pöysti on asunut Pariisissa, mutta asuu nykyään Helsingin Lauttasaaressa. Hänellä on kuitenkin edelleen asunto Pariisissa.

Pöysti on naimisissa suomenruotsalainen näyttelijän Birgitta Ulfssonin kanssa. Pariskunnan vanhempi poika Tom Pöysti on myös näyttelijä ja nuorempi Erik "Miki" Pöysti ohjaaja.

Lasse Pöystin avecina vuoden 2012 Linnan juhlissa oli hänen poikansa Erikin tytär, näyttelijä Alma Pöysti.

Lasse Pöysti vuonna 2008.Lasse Pöysti vuonna 2008.

Lisää aiheesta:

Näyttelijä Maria Aro on kuollut 82-vuotiaanaTällainen oli edesmenneen Lasse Pöystin ura – karjalaispoika valloitti näyttämöitä ja viihtyi Pariisissa92-vuotiaana kuollut Lasse Pöysti ohjasi ja juonsi Suomen ensimmäisen televisiolähetyksenLasse Pöysti saapui Linnaan poikansa avustamana – tältä 90-vuotias näyttelijälegenda näyttää nyt!Näyttelijä Birgitta "Bisse" Ulfsson on kuollut Heikki Kinnusella takana 50 vuoden ura – muistatko nämä roolit?
Seurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Seurapiirit
  • 10:32
    Itsenäisyyspäivä

    Rajattoman Jussi Chydeniuksen huikea paljastus: Aretha Franklinin ja pingviinin kanssa aamu-tv:ssä

  • 09:11
    Aku Louhimies

    Aku Louhimiehelle suuri tunnustus

  • 07:30
    Linnan juhlat

    Mystinen tuplakättelijä, kohauttavat asut, porttikiellot – muistatko vielä Linnan juhlien ikimuistoisimmat etiketin venytykset?

  • Eilen21:30
    Krista Siegfrids

    Krista Siegfrids täytti 40 – villiä tanssia ananaksen kanssa

  • Eilen16:30
    Linnan juhlat

    Somessa seurattu pariskunta valmistautuu iloiseen yllätykseen – jäävätkö Linnan juhlat väliin?