Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lapsiperheiden ruokamenot kasvoivat etäopetuksen aikana – moni perhe turvautuu nyt ruokajonoon

6:12Ruoka-avun tarve kasvoi, MTV paikalla Hurstin leipäjonossa – avunjakajat ovat huolissaan etenkin näistä seikoistaRuoka-avun tarve kasvoi, MTV paikalla Hurstin leipäjonossa – avunjakajat ovat huolissaan etenkin näistä seikoista.
Julkaistu 12.06.2020 16:42

Tinja Hokkanen

tinja.hokkanen@mtv.fi

Ruoka-avun tarve on kasvanut valtakunnallisesti korona-aikana. Lomautukset ja työttömyys ovat tuoneet ruokajonoihin uusia avun tarvitsijoita.

Ruoka-apu.fi-sivuston projektipäällikkö Reetta Nick kertoo, että ruoka-avun tarve on lisääntynyt ympäri Suomen koronakevään aikana. Nickin mukaan ruoka-avun toimipisteissä on käynyt normaaliin verrattuna kaksin- ja jopa kolminkertaisia määriä ihmisiä.

Lue myös: Korona pidensi ruokajonoja, ja kertomukset ovat lohduttomia: "Olen täällä, koska viimeiset rahani ovat tässä"

Toisaalta monet toimijat ovat myös joutuneet sulkemaan ovensa.

– Esimerkiksi yhdessä nautittavia ruokailuja ei ole voitu järjestää. Kohtaamispaikat ovat muutenkin olleet suljettuina.

Nick kertoo, että asiakasmäärät ovat kasvaneet ja joukossa on paljon ensikertalaisia. Ruokajonosta etsitään apua ensimmäistä kertaa muun muassa lomautusten ja työttömyyden vuoksi.

Myös lapsiperheiden ruokamenot ovat kasvaneet etäopetuksen seurauksena, mikä on vaikuttanut perheiden taloudelliseen tilanteeseen. Tämä saa perheet etsimään ruoka-apua ja tulemaan ruokajonoihin.

Helpotusta ei vielä näkyvillä

Nick arvioi, että tilanne jatkuu vielä pitkään. Hänen mukaansa kesän jälkeen ei vielä olla entisenkaltaisessa tilanteessa.

– Työttömyysluvut ovat kasvaneet ja lomautukset lisääntyneet sen verran rajusti. Myös velkaantumisen ongelmat ovat räjähtäneet käsiin tänä keväänä. Vielä ei ole helpotusta näkyvillä.

Nick näkee kuitenkin paljon vaihtoehtoja ja mahdollisuuksia pärjätä koronan aikana.

– Nyt kun rajoituksia puretaan, voimme tuoda niin sanotut kohtaavat palvelut eli neuvonta- ja ohjauspalvelut takaisin tukemaan apua tarvitsevaa arkea.

Lue myös: Liikemiehet ja kodittomat jonottavat leipäjonossa – MTV Uutisten raportti New Yorkista

Lisää aiheesta:

Kela lähettänyt yli 40 000 kotiin kirjeen etsiä edullisempi asunto – aikaa kolme kuukauttaRuoka-avun työntekijät ympäri maan kertovat huolestuttavista ilmiöistäKoronan kasvattamat ruokajonot järkyttävät jopa kaiken nähnyttä Heikki Hurstia: "Olen täällä, koska viimeiset rahani ovat tässä"Liikemiehet ja kodittomat jonottavat leipäjonossa – MTV Uutisten raportti New YorkistaLasten hätä jäänyt piiloon – kouluun palaavien lasten tuen tarve pitää kartoittaa tarkastiAuttajat kertovat korona-Suomen surullisesta arjesta: Kipeä vanhus ei uskalla pyytää apua, riippuvainen pelaa ruokarahansa ja lapsiperheessä voimavarat ovat loppumaisillaan
KöyhyysTyöttömyysKoronavirusMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Köyhyys
  • Eilen13:56
    Sote

    Sotelaeista vääntö sunnuntainakin – hallitus esittää tylyä muutosta toimeentulotukeen

  • 27.11.15:41
    Politiikka

    Perustuslakivaliokunta sallii toimeentulotuen jättileikkauksen – "Kyse on vakavista ihmisoikeusloukkauksista"

  • 3.11.05:03
    J. D. Vance

    MTV Uutiset vieraili varapresidentti Vancen lapsuudenmaisemissa – nyt paikalliset toivovat häneltä apua

  • 1.11.22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • 20.10.19:38
    Tekoäly

    Tekoäly on luonut "köyhyyspornon": "Niitä kuvia ei olisi pitänyt ikinä julkaista"