Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

YK huolissaan Länsi-Saharan tilanteesta – lähes 30 vuotta kestänyt aselepo ohi: "Sota on alkanut"

Kuvituskuva / AOP
Julkaistu 13.11.2020 19:19(Päivitetty 13.11.2020 22:48)

MTV UUTISET – STT

Länsi-Saharan itsenäisyyttä ajava Polisario-liike on ilmoittanut, että alueen lähes kolme vuosikymmentä kestänyt aselepo on ohi.

Liike antoi ilmoituksensa sen jälkeen, kun Marokko kertoi aikovansa hajottaa saarron, jonka liikkeen kannattajat ovat pystyttäneet tärkeälle kauppareitille Länsi-Saharan ja Mauritanian välille.

Liikkeen korkea-arvoisen edustajan Mohamed Salem Ould Salekin mukaan Marokko on rikkonut tulitaukoa ja Polisarion taistelijoilla on oikeus puolustaa itseään. Hän on pyytänyt myös YK:ta puuttumaan tilanteeseen.

– Sota on alkanut, Marokko on purkanut tulitauon, Ould Salekin sanoi.

Marokon asevoimat aloittivat operaation Länsi-Saharan Guergeratissa hieman ennen aamunkoittoa. Molemmat osapuolet olivat ilmeisesti myös tulittaneet toisiaan, mutta laukausten vaihdossa ei loukkaantunut ketään.

YK hyvin huolissaan

Marokko kiisti käynnistäneensä sodan. Sen mukaan alueella on taas käynnissä tarkasti rajattu operaatio, jossa siviilejä ei vahingoiteta. Maan mukaan tarkoituksena on sallia jälleen kauppaliikenteen kulkeminen alueella.

Polisarion tukijat ovat tukkineet YK:n puskurivyöhykkeen läpi kulkevaa tietä jo viikkoja. Syynä tähän on YK:n turvallisuusneuvoston lauselmaan liittyvä kiista, jonka on katsottu suosineen Marokkoa, kertoo Arabnews-uutissivusto.

Marokon ulkoministeriön edustajan mukaan noin 70 aseistautunutta miestä on tukkinut alueen rekkaliikennettä. 200 rekkakuskia muun muassa Ranskasta, Marokosta ja Mauritaniasta on jäänyt jumiin Mauritanian vastaiselle rajalle.

Niin YK, Algeria kuin Mauritania ovat pyytäneet molemmilta osapuolilta tilanteessa malttia. YK:n pääsihteeri Antonio Guterres on kuvannut tilannetta hyvin huolestuttavaksi ja sanonut, että YK on yrittänyt jo päiviä ehkäistä tilanteen eskaloitumista.

Siirtomaa-ajoista kumpuava kiista

Länsi-Sahara eli Espanjan Sahara oli aiemmin Espanjan siirtomaa.

Espanjan vetäydyttyä alueelta vuonna 1975 Marokko otti suurimman osan siitä haltuunsa. Siitä lähtien alueesta on ollut kiista Marokon sekä itsenäistä Länsi-Saharaa tavoittelevan Saharan demokraattisen arabitasavallan kesken.

Polisario-liikkeen perustamalla tasavallalla on Marokon naapurimaan Algerian tuki, mutta se hallitsee vain noin viidennestä Länsi-Saharasta.

Moni alueen asukas elää vaikeissa oloissa pakolaisleirillä Algerian puolella. Ihmisoikeusjärjestöjen mukaan Marokon viranomaiset ovat toistuvasti torpanneet kansalaisaktivistien työtä alueella pidätyksillä ja väkivalloin.

Alue kärsii myös köyhyydestä ja syrjinnästä.

Vaikka mikään maa ei ole tunnustanut Länsi-Saharaa osaksi Marokkoa, ovat esimerkiksi Yhdysvallat ja Ranska tukeneet Marokon suunnitelmia tehdä alueesta autonominen osa kuningaskuntaa.

Marokko on tarjonnut alueelle jonkinlaista itsehallintoa, mutta halunnut silti säilyttää sen osana itseään.

Polisario on taas vaatinut kansanäänestystä autonomiasta, mutta sitä on toistuvasti lykätty, koska Marokko ja kapinalliset eivät ole päässeet sopuun sen yksityiskohdista.

Marokko, Polisario-liike, Algeria ja Mauritania ovat neuvotelleet alueen tulevaisuudesta, mutta neuvottelut ovat olleet jäässä viime vuoden maaliskuusta lähtien.

Päivitetty kauttaaltaan 13.11. klo 22.48.

Lisää aiheesta:

Kapinalliset pyytävät kansainväliseltä yhteisöltä päätöstä Israelin läsnäolosta SyyriassaNoin kaksituhatta pyrki Marokosta Espanjaan – yli 20 kuollut Yhdysvallat, Irlanti ja Britannia toivovat YK:n turvallisuusneuvoston kokoustavan Etiopian Tigrayn tilanteestaArmeija otti kiinni Malin presidentin ja pääministerin – kansainvälinen yhteisö tuomitsee kiinniototEspanjan Pohjois-Afrikassa sijaitsevaan Ceutaan saapui ennätysmäärä siirtolaisia Marokosta – pääministeri vakuutti "palauttavansa järjestyksen"Algerian pääministeri kritisoi ulkovaltoja Länsi-Saharan tilanteen horjuttamisesta
KonfliktitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Konfliktit
  • Eilen22:13
    Ukrainan sota

    Ukraina kiistää joukkojensa joutuneen saarretuksi Pokrovskissa

  • Eilen19:00
    Ukrainan sota

    Venäjän droonisota yltyy – kolme erilaista sotakonetta lentää nyt Ukrainan taivaalla

  • Eilen12:38
    Ukrainan sota

    Ukraina iski: Kohteena Lukoil

  • Eilen09:58
    Ukrainan sota

    ISW: Venäjä oivalsi tavan eliminoida droonimyrskyn

  • Eilen05:00
    Ydinaseet

    Putin pelkää yhtä asiaa – tutkija: "Jos asia olisi päinvastoin, olisi käyttänyt jo"