Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lando Norris yllätysvoittoon Miamissa – Verstappen tunaroi

Lando Norris ajoi uransa avausvoittoon Miamissa.
Lando Norris ajoi uransa avausvoittoon Miamissa.STELLA Pictures / ddp
Julkaistu 06.05.2024 06:10

MTV URHEILU – STT

McLarenin Lando Norris kaasutteli yllätysvoittoon Miamin GP:ssä ohi virheeseen sortuneen Red Bullin Max Verstappenin. 

Formula ykkösissä koettiin maukasta vaihtelua Red Bullin ja Max Verstappenin dominointiin, kun kauden kuudes osakilpailu Miamin gp saatiin valmiiksi varhain maanantaina Suomen aikaa. Maaliviivan yli ajoi ensimmäisenä McLarenin Lando Norris, jolle voitto oli F1-uran ensimmäinen. Perinteikkäälle McLaren-tallille gp-voitto taas oli ensimmäinen sitten Daniel Ricciardon ykkössijan Monzassa 2021.

Vakuuttavasti ajanut ja tallin nappiin osuneesta strategiasta kaiken irti saanut Norris voitti Verstappenin yli seitsemällä sekunnilla. Charles Leclerc ja Carlos Sainz toivat Ferrarille sijat 3 ja 4.

Norris sai avausvoittonsa uran 110. F1-kilpailussa.

– Oli jo aikakin, eikös niin?, urallaan aiemmin kahdeksan kakkossijaa ajanut ja voiton tuntumaankin päässyt 24-vuotias britti Norris huokaisi onnellisena kisan jälkeen.

– Tiesin jo viikonlopun alussa, että meillä on vauhtia. Ja nyt saimme kaiken kohdilleen. Kisastrategia oli täydellinen, ja tässä on tulos, Norris jatkoi ja omisti voiton isoäidilleen.

Verstappenin kisaan mahtui muun muassa ajo radan reuna-alueella mutkasta ilmoittaneen muovisen tolpan päältä. Tolppa raahautui keskelle ajorataa hänen autonsa alla, ja senpoistamiseksi radalta piti virtuaalisen turva-auton tulla radalle. Edellisestä ilman keskeytystä tulleesta tappiosta oli hollantilaistähdellä ehtinyt kulua jo hyvä tovi.

– Joskus voitat, joskus häviät. Oli vähän hankala kisa. Ja Lando lensi radalla. Mutta jos huono päivä tuo kakkossijan, otan sen kyllä. Ja olen todella iloinen Landon puolesta, hän todellakin ansaitsee tämän, MM-sarjaa 35 pisteellä tallitoveri johtava Verstappen sanaili.

Sergio Pereziin

Sauberin Valtteri Bottaksen kisa oli vaikea alusta alkaen. Bottas menetti lähdössä useita sijoja, eikä kisasta tullut sen jälkeen sen kummempaa. Bottas oli lopulta 16:s ja jatkaa ilman MM-pisteitä tältä kaudelta.

– Ei jäänyt paljon kerrottavaa. Kun starttaat ruudusta 16, ei ole koskaan helppoa ottaa edistysaskelia (kisassa), Bottas summasi.

Seuraavaksi formulat siirtyvät Eurooppaan, kun Emilia-Romagnan gp ajetaan Italiassa 19. toukokuuta. Seuraavana sunnuntaina on vuorossa Monacon klassikkokisa.

Lisää aiheesta:

Belgian GP:n topit ja flopit: Red Bullin näytöksessä oli muiden kannalta pelottavia piirteitä – kolme jättiläistä konttasi kilvanMiamin GP:n topit ja flopit: Ferrarin hälytyskellot soivat – Max Verstappen aiheutti jo toisen ison kolauksenUSA:n GP:n topit ja flopit: Max Verstappen järjesti kunnianosoituksen Tähtien sota -ohjaajalle – Valtteri Bottas sai Mercedeksen kannalta kiusallisen uuden lempinimenPortugalin GP:n topit ja flopit: kolme nimeä toistuvat viikonlopusta toiseen – kaksi vihaista valittajaa voisivat jo keskittyä olennaiseenImolan GP:n topit ja flopit: kyynelten pidättely vaihtui leveään hymyyn – tallipäällikön roisi murjaisu kuvaa heittopussin rämpimistä täydellisestiToscanan GP:n topit ja flopit: Kimi Räikkönen oli tarjota juhlallisen nöyryytyksen – muistaako joku, mitä punaisten lippujen välissä tapahtui?
F1MoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"