Lamine Yamal on saanut täyslaidallisen Ranskan entiseltä maajoukkuepelaajalta Adil Ramilta, joka ei sanojensa mukaan pysty enää sietämään Barcelonan ja Espanjan nuorta supertähteä.
Yamal, 18, on noussut komeetan lailla jalkapallomaailman huipulle. Hän auttoi Espanjan viime kesänä EM-kisojen voittoon ja Barcelonan viime kaudella kotimaiseen triplamestaruuteen. Yamalia pidetään tällä hetkellä myös yhtenä suosikkina Ballon d'Orin voittajaksi.
Teini-ikäisen huippulahjakkuuden käytös kentän ulkopuolella ei kuitenkaan ole ollut kaikkien mieleen. Ranskan kanssa vuoden 2018 MM-kisat voittanut Rami lyttäsi Yamalin häkellyttävin sanakääntein.
– En voi enää sietää häntä ihmisenä. En välitä paskaakaan, mitä ajattelette. Kerron teille totuuden, Rami jyrähti Instant Footille.
– Jalkapallon puolesta minulla ei ole mitään sanottavaa. Hän on loistava pelaaja ja voittaa varmasti Ballon d'Orin, Euroopan cupin ja kaiken muun. Mutta ihmisenä, hän voi painua helvettiin.
Ranskalainen nosti esiin muun muassa Yamalin pukeutumistyylin, käyttäytymisensä yöelämässä ja lehtiotsikoissa pyörineet suhteet vanhempiin naisiin.
– Hän kävelee housut puoliksi kintuissa, pukeutuu näyttäviin koruihin ja käyttäytyy kuin supertähti. Hän viettää yöt juhlimassa ja metelöimässä. Hän on saanut kymppipaidan ja ilmestyy paikalle peitettynä timanteilla kuin Hollywoodissa. Se on turhauttavaa.
Lue myös: Lionel Messi teki oharit – rangaistus uhkaa
Ramin turhautuminen juontaa juurensa Kansojen liigan finaaliin, jossa Yamal ei katsonut Cristiano Ronaldoa silmiin kätellessään Portugalin supertähteä Espanjan tappion jälkeen.
– Siitä se alkoi. Se miten hän toimi kättelyn hetkellä todella ärsytti minua, Rami jatkoi.
Rami, 39, edusti pelaajaurallaan muun muassa Valenciaa, Milania, Sevillaa ja Marseillea. Ranskan maajoukkueessa hän pelasi 36 ottelua.