Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lama olikin kultasuoni: Kirpputorikeisari Ulander avasi 25. kirppiksensä, tuotot urheiluseuroille

2:18Kirpputorikeisarin mesenoi urheiluseuroja
Julkaistu 18.11.2018 08:21
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

@LepistoJoonas

Jäälajeista tunnettu manageri Teukka Ulander keksi kirpputorit, kun Suomen valtasi lama.

–  Tuli lama. Ei saatu peliasuihin mainoksia. Tukijat katosivat, muistelee Ulander.

Rekit jääkiekkomailoista

Seuraurheilun arjen pyörittäminen tarvitsee varoja. Bewe Sportin manageri Ulander keksi kirpputorit ja tilat löytyivät Herttoniemen Silkkikutomosta.

– Jääkiekkomailan varsista tehtiin rekit ja eurolavoista pöydän jalat ja siitä lähdettiin ja tuli pirun suosittu siitä kirppiksestä. 

Kirpputoreja tuli vuosien varrella pystytettyä enemmänkin ja homma toimi. 1990-luvun lopulla "pelimatkat pystyttiin menemään lentäen". 

– Se oli kultasuoneen ampuminen. Siellä ihmiset saivat jonottaa kuukaudenkin myyntipaikkaa, Ulander sanoo.

Kirpparien tuotto on mennyt vuodesta toiseen urheiluseuroille – edustukseen sekä juniori- ja senioritoimintaan. Lajeina jääkiekko, jääpallo, salibandy sekä kaukalopallo - joukkueina Bewe Sport, Botnia ja Hyvinkään HKH.

Samppanjan makuisia pokaaleja

Tuorein kirpputori löytyy Vantaan Tammistosta. Ostosten lomassa voi kysellä melkoisia tarinoita Ulanderin urheilukoettelemuksista.

Samppanjan makuisia pokaaleja ja mitaleja löytyy tiloista kokonainen seinällinen.

– 25 vuotta, 25 kirpputoria. Tämä on pienen juhlan paikka, hymyilee keisari. 

Lisää aiheesta:

”Tässä ei ollut mitään järkeä ” – 120-vuotias kirjakauppa tavoittelee uutta nousua oluthanoillaEx-liigapelaajalta sympaattinen jääkiekkoteko: uurasti komeat olosuhteet omaan pihaan koronakurimuksen keskellä – "Ilmaveiviä on harjoiteltu"Tältä näyttää 4000 runebergintorttua koulun pihalla – leirikoulurahoja keräävien nelosluokkalaisten tempaus lähti lapasestaTampereella toimii salainen flipperihalli: Teollisuuskiinteistön oven auetessa aito kasaritykitys loksauttaa suun aukiNo nyt on leipomuksella mittaa! Urheiluseura juhlisti kirpputorinsa vuosipäivää 25-metrisellä täytekakullaMitkä muskelit! Suomalaiset urheilijanuorukaiset poseeraavat kuumassa poikakalenterissa
YrittäjyysUrheiluVantaaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yrittäjyys
  • ke06:12
    Energia

    Energiakummisetä Sture kertoo, millä Suomi nousee – vihreään siirtymään tuhlattu 300 miljardia: "Kukaan ei osaa, kaikki saa rahaa"

  • 11.9.09:12
    Talous

    Iloisia uutisia pk-yritysten näkymissä – ministeri näkee merkkejä talouden elpymisestä

  • 5.9.08:56
    Nuoret

    Kysely: Nuorten yrittäjyysasenteet ennätysmyönteisiä

  • 2.9.05:03
    Raha

    Äiti lähti kasvottomaksi digiyrittäjäksi, kertoo tienanneensa 50 000 euroa: "Muutama ystäväni tietää"

  • 27.8.19:01
    Työ

    Vuodesta 1953 toiminut helsinkiläisliike on nyt päivisinkin lukittu: "Kyllä ihmiset ymmärtävät, kun heille kertoo, miksi"