Mainos

Lajien parhaat suomalaisurheilijat valittu – katso lista

Urheilutoimittajain liiton jäsenet ovat valinneet lajien parhaat suomalaisurheilijat vuosimallia 2014. 

Vuoden urheilija, joukkue ja valmentaja selviävät myöhemmin tiistaina Urheilugaalassa Hartwall Arenalla. 

Lajien parhaat urheilijat 2014: 

Aerobic: Laura Vihervä  
Alamäkiluistelu: Salla Kyhälä  
Alppilajit: Marcus Sandell  
Amerikkalainen jalkapallo: Tommi Pinta  
Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen  
Ampumaurheilu: Minna Leinonen  
Autourheilu: Valtteri Bottas  
Biljardi: Jouni Tähti  
Curling: Sanna Puustinen  
Darts: Lumi Silvan  
Freestyle: Antti-Jussi Kemppainen  
Futsal: Panu Autio  
Golf: Mikko Ilonen  
Hiihtosuunnistus: Mervi Pesu  
Hockey: Jussi Luhta  
Ilmailu: Antti Lehto ja Nikke Luukkainen  
Jalkapallo: Roman Eremenko  
Jousiammunta: Jean-Pierre Antonios  
Judo: Jaakko Alli  
Jääkiekko: Teemu Selänne  
Jääpallo: Ilari Moisala  
Karate: Helena Kuusisto  
Kaukalopallo: Jani Kylmämaa  
Keilailu: Joonas Jehkinen  
Koripallo: Petteri Koponen  
Käsipallo: Andreas Rönnberg   
Lentopallo: Olli Kunnari  
Lumilautailu: Enni Rukajärvi  
Maastohiihto: Iivo Niskanen  
Melonta: Miika Dietrich  
Miekkailu: Niko Vuorinen  
Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja  
Moottoripyöräily: Mika Kallio  
Moottoriveneily: Marcus Johnsson ja Tomas Holmström  
Mäkihyppy: Anssi Koivuranta  
Nykyaikainen 5-ottelu: Eevi Bengs  
Nyrkkeily: Edis Tatli  
Paini: Rami Hietaniemi  
Painonnosto: Meri Ilmarinen  
Pesäpallo: Toni Kohonen  
Pikaluistelu: Mika Poutala  
Potkunyrkkeily: Hanne Lauslehto  
Purjehdus: Tuula Tenkanen  
Pyöräily: Jussi Veikkanen  
Pyöräsuunnistus: Marika Hara  
Pöytätennis: Benedek Olah  
Ratsastus: Katja Karjalainen  
Raviurheilu: Tuomas Korvenoja  
Ringette: Marjukka Virta  
Salibandy: Tatu Väänänen  
Soutu: Robert Ven  
Squash: Olli Tuominen  
Sulkapallo: Ville Lång  
Suunnistus: Saila Kinni  
Taekwondo: Suvi Mikkonen  
Taitoluistelu: Kiira Korpi  
Tanssiurheilu: Jaak Vainomaa/Taina Savikurki  
Tennis: Jarkko Nieminen  
Thainyrkkeily: Pok Jääskeläinen  
Tikkaurheilu: Tuula Savioja  
Triathlon: Kaisa Lehtonen  
Uimahyppy: Iira Laatunen  
Uinti: Ari-Pekka Liukkonen  
Vapaaottelu: Katja Kankaanpää  
Vesipallo: Petri Kimari  
Voimanosto: Kenneth Sandvik  
Voimistelu: Tomi Tuuha  
Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola  
Yleisurheilu: Antti Ruuskanen

Kuka heistä on mielestäsi Vuoden urheilija?

Kuka heistä on mielestäsi Vuoden urheilija?

  • Valtteri Bottas, F1

    4.39% (225 kpl)

  • Roman Eremenko, jalkapallo

    1.72% (88 kpl)

  • Rami Hietaniemi, paini

    0.55% (28 kpl)

  • Mikko Ilonen, golf

    15.50% (794 kpl)

  • Jari-Matti Latvala, ralli

    0.57% (29 kpl)

  • Ari-Pekka Liukkonen, uinti

    0.23% (12 kpl)

  • Kaisa Mäkäräinen, ampumahiihto

    20.46% (1048 kpl)

  • Iivo Niskanen ja Sami Jauhojärvi, maastohiihto

    23.50% (1204 kpl)

  • Kerttu Niskanen ja Aino-Kaisa Saarinen, maastohiihto

    0.37% (19 kpl)

  • Tero Pitkämäki, yleisurheilu

    0.47% (24 kpl)

  • Tuukka Rask, jääkiekko

    4.02% (206 kpl)

  • Enni Rukajärvi, lumilautailu

    1.29% (66 kpl)

  • Antti Ruuskanen, yleisurheilu

    5.97% (306 kpl)

  • Teemu Selänne, jääkiekko

    17.84% (914 kpl)

  • Edis Tatli, nyrkkeily

    0.70% (36 kpl)

  • Tomi Tuuha, voimistelu

    0.29% (15 kpl)

  • Joku muu, kuka? (Kerro perustelukentässä)

    2.13% (109 kpl)

Mainos

Lisää aiheesta

    Suosituimmat videot

    Mainos

    Uusimmat

    Mainos
    Mainos
    Mainos
     

    Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttökokemusta. Jatkamalla hyväksyt niiden käytön. Tutustu tietosuojakäytäntöömme.