Laitevalinnoilla säästettäisiin reippaasti sähköä
Sähköä säästyisi selvästi, jos sähkölaitteet raskaasta teollisuudesta kotitalouksien pieniin sähkövempaimiin vaihdettaisiin energiaystävällisemmiksi. Sähkötekniikan professorin Tapani Jokisen mukaan säästöä kodeissa kertyisi jopa 30 prosenttia ja teollisuudessa viitisen prosenttia. Kun sähköstä kaksi kolmannesta kuluu juuri sähkölaitteisiin, etenkin teollisuudessa kysymys olisi merkittävistä rahasummista.
-Laitevalmistajat tekevät kolmenlaisia sähkömoottorilla käyviä laitteita: hyvin, kohtalaisesti ja huonosti energiaystävällisiä. Tässä kohtaa kuluttajan valinta ratkaisee. Ostaako halvempi energiasyöppö vaiko kalliimpi, pitkällä tähtäimellä sähköä säästävä vaihtoehto. Usein valinta kääntyy sen halvemman puoleen, Jokinen sanoo.
Jokisen mukaan sähkönkulutuksessa pallo on nyt pitkälti kotitalouksilla, toimistoilla ja pienemmällä yritysrintamalla, ei raskaassa teollisuudessa. Siellä sähkö käytetään hyväksi jopa 95-prosenttisesti ja sähkönsäästö näkyy heti kannattavuuslukemissa.
-On totta, että sähkön tarve on ollut kasvussa monet vuodet. Teollisuudessa sähkön tehokas käyttö on kuitenkin suoraa rahasäästöä ja sieltä päin ideat meille tutkijoille yleensä kumpuavat. Teollisuuden laitevalmistajien on siis reagoitava asiakkaidensa vaatimuksiin kodinsähkölaitteiden valmistajia nopeammin, professori huomauttaa.
Öljy vaihtuu vedyksi?
Espoossa meneillään olevassa sähkökoneiden tutkijakonferenssissa puheenjohtajana toimiva Jokinen uskoo, että ympäristönäkökulma on Suomessakin yltämässä sähköasioihin. -Ymmärretään, että sähkö vaatii energiaa ja sitä energiaa on saatava jostakin. Kun polttamalla saatu energia on pitkälti poissa laskuista jo Kioton ympäristösopimuksenkin takia, jäljelle ovat jäämässä lähinnä ydin- ja vesivoima sekä uudet energiamuodot, Jokinen pohtii.
Jokinen arvelee, että jo lähitulevaisuudessa etenkin öljylle on keksittävä vaihtoehto. -Viidenkymmenen vuoden päästä autot saattavat kulkea vedyllä. Autoihin käytetään nykyään huomattavat määrät energiaa, josta kaikki menee savuna taivaalle. Kuluttaja ei kuitenkaan ole vielä valmis maksamaan ympäristöstä. Siksi autoteollisuuden ei tarvitse panostaa tutkimukseenkaan, Jokinen sanoo.
Uusimmat
-
18:07
Ruotsi julisti apinaruton yleisvaaralliseksi taudiksi – WHO pitää tänään hätäkokouksen viruksen leviämisestä
-
18:06
MTV seuraa: Kalle Rovanperä tempaisi pohjat! Portugalin MM-rallissa käsillä uskomaton rengasfarssi – "Aika hiljaiseksi vetää"
-
18:01
Yllätysvauva! Ed Sheeranista tuli toistamiseen isä – perhe salasi raskauden täysin: "Rakastamme häntä niin paljon"
-
17:59
Osaisitko itse ajaa tässä? Kauniaisissa on risteys, jota poliisikin pitää "hieman haastavana" – tilalle tulee liikenneympyrä
-
17:58
Red Bullin vitsailu muuttui nopeasti uhkaavaksi – F1-sarjassa muhii uusi kopiointikohu: "Olisi vakava huolenaihe"
-
17:44
Saksa laittoi selkäsaunan käyntiin MM-kaukalossa
-
17:39
Brittipuolustajalla mieletöntä epäonnea – Leijonat jo neljän maalin karkumatkalle
-
17:28
Mahtava maali! Valtteri Filppula ohjaa Mikael Granlundin loistopassista
-
17:17
Massiivinen amerikkalaisalus tulee etelärannikolle turvaamaan Suomen teollisuuden kaasunsaantia
-
17:08
Etelä-Koreassa valtava räjähdys öljynjalostamossa – ainakin yksi kuoli, yhdeksän ihmistä loukkaantui
-
17:04
Mikael Granlundilta huikeat kiemurat - britti solmuun ja namusyöttö lapaan
-
17:03
KRP: Olkiluodon ydinvoimalan alueella on sukellettu ilman lupaa
-
16:55
Nyt on hämmentävää! Uskoisitko, että nämä "esineet" ovat oikeasti kakkuja?
-
16:50
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
16:48
Konkaripuolustaja tulittaa viivalta Leijonat kahden maalin johtoon
-
16:35
Leijonat siirtyy johtoon – MM-kisadebytantti iskee hurjan myrskyaallon jälkeen
-
16:34
F1-harjoituksissa tapahtui: virolaiskuski tutkintaan ensiesiintymisellään – myös Alonson ja Hamiltonin välillä kipinöi
-
16:23
FC Interin ja tähtipelaajan rahariidassa uusi käänne – seura maksanut korvauksista vain osan
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
Lataa lisää