Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lahtelaismies hyväksikäytti kolmea 12–15-vuotiasta tyttöä – ontto selitys tyrmättiin oikeudessa

All Over Press
Julkaistu 18.01.2024 05:39
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Lahtelainen mies on tuomittu kolmen 12–15-vuotiaan teinitytön hyväksikäytöstä 4,5 vuoden ehdottomaan vankeuteen. 

Ensimmäinen hyväksikäyttösuhteista alkoi, kun mies oli 18-vuotias ja tyttö 12-vuotias. Sukupuoliyhteydet tapahtuivat kolmen vuoden ajan miehen käyttämässä autossa sekä hänen ja hänen isänsä asunnossa.

Tekoja oli suuri määrä, ne tapahtuivat kaikkiin ruumiinaukkoihin ja sukupuoliyhteydet olivat suojaamattomia. 

Tyttö kuvaili oikeudessa hyvin yksityiskohtaisesti tapahtumia. Lisäksi hän oli tapahtumien aikaan viestinyt tapaamisista ystävälleen reaaliaikaisesti, ja nyt tämä viestittely toimi oikeudessa syytettä tukevana todisteluna.

Tyttö kertoi myös itselleen epäedullisia asioita, kuten ihastuksestaan hyväksikäyttäjään ja siitä, että oli tapahtumien aikoihin pettänyt poikaystäväänsä ja harrastanut irtosuhteita.

Mies taas kiisti olleensa sukupuoliyhteydessä tytön kanssa. Miehen mukaan hän tapasi tyttöä ja kuunteli vain ystävänä tytön murheita.

– Se, että 12-vuotias ja 18-vuotias keskustelevat panemisesta, ei ole normaalia tuon ikäisten keskustelua eikä liity (miehen nimi) väittämään murheiden kuuntelemiseen, oikeus totesi ratkaisussaan.

Lue myös: Isäpuoli hyväksikäytti 6-vuotiasta viikoittain – kielsi kertomasta tai "perheelle tapahtuu jotain pahaa"

Vielä kaksi uhria

Keväällä 2022 mies oli 27-vuotias ja ahdisteli 15-vuotiasta tyttöä neljän kuukauden ajan. Tyttö oli eri kuin ensimmäisellä kerralla.

Hän kosketteli tyttöä epäsopivasti intiimialueilta. Lisäksi hän lähetteli tytölle viestejä, joissa ehdotti seksiä tytön kanssa ja pyysi tätä esittelemään itseään sekä lähettämään kuvia intiimialueistaan.

Mies myös viritteli tytön kanssa seksuaalisviritteisiä keskusteluita ja lähetti tälle kuvan omasta sukupuolielimestään.

Jätettyään tämän uhrin rauhaan mies siirtyi toisen 15-vuotiaan tytön kimppuun. Myös tämä suhde kesti neljä kuukautta.

Tyttö oli kärsinyt koulukiusaamisesta ja oireili sen takia, mitä mies käytti hyväkseen. Hän oli kymmeniä kertoja suojaamattomassa sukupuoliyhteydessä tytön kanssa eri tavoilla.

Jälleen mies kiisti sukupuoliyhteydet ja väitti vain kuunnelleensa tytön murheita. Tytön viestittely kaverilleen kertoi kuitenkin muuta. 

Oikeus piti törkeänä sitä, että mies hyväksikäytti psyykkisesti oireilevan tytön haavoittuvuutta.

Lue myös: Kaveriporukka kosti julmasti pedofiilinä pitämälleen miehelle – "Sinulta katkaistaan joka päivä yksi luu"

Kymmenien tuhansien eurojen korvaukset

Päijät-Hämeen käräjäoikeus luki 28-vuotiaan Toni Petteri Niemisen syyksi kaksi törkeää lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä ja yhden perusmuotoisen teon. Oikeus määräsi miehelle rangaistukseksi 4,5 vuotta ehdotonta vankeutta ja määräsi hänet saman tien vankilaan.

Ensimmäiselle uhrilleen mies joutuu maksamaan 16 000 euroa, toiselle 2 000 euroa ja kolmannelle 20 500 euroa kärsimyskorvauksia. 

Lue myös: Kolmen vuoden vankeuteen tuomittu lapsen hyväksikäyttäjä työskenteli Sörkan vankilassa vartijana

Porilaispariskunta hyväksikäytti ja raiskasi lasta vuosien ajan – hovioikeuden mukaan nainen olikin syyntakeinen

Lisää aiheesta:

Kolmekymppinen mies saalisti lapsia Snapchatissa raiskattavikseen – ahdistunut 13-vuotias söi lasinsiruja jälkeenpäinKolmekymppinen kertoi ajelleensa 12-vuotiaan tytön luokse "irtautumaan arjesta" – vankilaan törkeästä hyväksikäytöstäViisikymppinen mies käytti seksuaalisesti hyväkseen kahta alle 15-vuotiasta tytärpuoltaan TurussaAinakin kolme miestä käytti hyväksi tyttöä – yksi sitoi kiinni sänkyyn ja käytti nöyryyttävästi hyväkseen videollaNettipedofiili houkutteli tyttöjä lähettämään kuvia ja videoita – uteli uhreiltaan seksikokemuksia: "Ootko päässy jo paneskelee""Uskallatko jotain seksikästä laittaa" – mies lähetti alaikäisille törkeitä viestejä ja raiskasi uhrinsa toistuvasti
OikeudenkäynnitLapsen seksuaalinen hyväksikäyttöLahtiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • 15:46
    Väkivaltarikokset

    Ratinan puukottaja vähätteli tekoaan: "Vois painaa villasella" – yksi asia johti verityöhön

  • 14:56
    Henkirikokset

    Ratinan puukotuksista kolme oli henkirikoksen yrityksiä – tämä tapahtumista selvisi

  • 14:11
    Väkivaltarikokset

    Ratinan puukottaja: Oli vain yksi ihmisryhmä, jota hän ei halunnut satuttaa

  • 08:58
    Tampere

    Ratinan joukkopuukotuksesta epäillyltä omituisia selityksiä järkyttävälle teolle

  • 08:17
    Merivoimat

    Merivoimien miinalautta karautti karille – nyt tuli upseereille tuomio