Dirtfish-sivusto uutisoi lähteisiinsä perustuen, että espanjalaiskuljettaja Dani Sordo on nousemassa ensi kaudeksi Hyundain MM-rallitiimin johtoryhmään.
LUE MYÖS: MM-rallin mestarisuosikilta lohkaistiin iso siivu tuntuvasta edusta – yllättävä reaktio: "He ovat tehneet hyvää työtä"
LUE MYÖS: Tallipäälliköiltä selkeä viesti: rallin MM-sarjaa odottaa merkittävä muutos
Sordo, 41, on ollut Hyundain MM-ralliprojektissa kuljettajana mukana alusta asti eli vuodesta 2014. Vuonna 2003 ensimmäiseen MM-ralliinsa osallistunut Sordo on ajettujen MM-rallien määrällä (192) mitattuna kaikkien aikojen tilastossa kolmantena. Edellä ovat vain maanmies Carlos Sainz (196) ja Jari-Matti Latvala (211).
Hyundain tallipäällikkönä kauden 2023 alusta lähtien toiminut Cyril Abiteboul ei Dirtfishin mukaan olisi enää ensi kaudella täysimääräisesti mukana korealaisvalmistajan MM-ralliprojektissa. Abiteboul nimitettiin viime vuoden lopussa Hyundai Motorsportin puheenjohtajaksi, ja hänen uskotaan johtavan Hyundain liittymistä WEC-sarjaan vuonna 2026.

