Hyundai tiedotti torstaina, että se aikoo hypätä moottoriurheilussa rata-autoilun WEC-sarjaan.
Hyundai vahvisti torstaiaamuna, että se aloittaa lähitulevaisuudessa ratapuolella Genesis-luksusautobrändinsä alla. MM-rallissa yhtäjaksoisesti viimeisen kymmenen vuoden ajan mukana olleen Hyundain on viime aikoina huhuiltu tähyilevän nimenomaan WEC-sarjaan.
Hyundain lyhyessä tiedotteessa mainitsema LMDh-ohjelma viittaa autoihin, joilla voi kilpailla WEC-sarjassa sekä Pohjois-Amerikan IMSA-sarjassa. Merkin paikka WEC:ssä vaatii vielä sarjan valintakomitean hyväksynnän.
Hyundain on voittanut MM-rallin valmistajien mestaruuden vuosina 2019 ja 2020. Se johtaa kuluvan kauden molempia MM-taistoja, kun sesonkia on jäljellä kolme osakilpailua.
LUE MYÖS: MM-rallissa leviää hurja huhu – tähtikuskin jatkosopimus löi lisää vettä myllyyn
Ilmoitus rata-autoaikeista asettaa kuitenkin Hyundain jatkon MM-rallissa epäilyksen alle. Viimeaikaisten huhujen mukaan Hyundai saattaisi jättää WRC-sarjan jo kauden 2025 jälkeen ja ulkoistaa rallitoimintansa yksityiselle tiimille. Talli ei ole vahvistanut mitään sen rallitoiminnan ympärillä pyörivistä spekulaatioista.

