Laulaja Lady Gaga tarjosi vauhdikkaan shown loppuunmyydylle Hartwall Areenalle.
Laulaja Lady Gaga oli itselleni artisti, joka viihdyttää ja ärsyttää samanaikaisesti. Maanantainen Helsingin-keikka sai minut kuitenkin muokkaamaan mielipiteeni enemmän viihdyttävyyden puolelle.
Lady Gaga on taiteilija, joka panostaa konserteissaan visuaalisuuteen, mikä oli huomattavissa myös Hartwall Areenalla. Show oli pitkälti tuttua Gagaa: yleisölle lirkuttelua ja yllättäviä tilanteita. Jo toisen kappaleen kohdalla yleisö sai hieraista silmiään, kun Lady Gaga avasi haaransa taustatanssijalleen, ja tanssija aloitti suuseksiä muistuttavan demonstroinnin. Tämä ei kuitenkaan tullut järkytyksenä, sillä kyseessä on rohkeista esiintymisistään tunnettu supertähti. Konsertin aikana lavalla nähtiin jättimäinen linnake, mekaaninen hevonen, jättivagina ja paljasta pintaa.
Gagan esiintymisasut olivat yllättävän kesyjä laulajan tyylin huomioon ottaen. Kohuttu liha-asu oli otettu osaksi konserttia, mutta tällä kertaa Gaga pukeutui oikean lihan sijaan keinotekoiseen muotiluomukseen.
Born This Way Ball -kiertueen ensimmäisellä Suomen-keikalla kuultiin yli kymmenen uuden albumin kappaletta ja vain singlejulkaisut edelliseltä albumilta. Se ei itseäni haitannut, koska tunnen Lady Gagan uuden tuotannon huomattavasti vanhaa tuotantoa paremmin. Innokkaat fanit olisivat varmasti halunneet kuulla laulajan ensimmäiseltä albumilta hittien varjoon jääneitä helmiä, mutta konsertti pysyi viihdyttävänä näinkin.
Esityksen aikana Gagalla oli pakonomainen tarve huutaa yleisölleen. Karjahdukset toimivat tunnelman nostattamisessa, mutta jatkuva karjuminen alkoi ärsyttää konsertin edetessä.



