Puiden pilkkominen kesäkäyttöön tarkoitetuilla hansikkailla kostautui suomalaismiehelle karmivalla tavalla.
Ohuet hansikkaat eivät riittäneet suojaamaan puutöitä tehneen suomalaismiehen sormia paukkupakkasilta maanantaina.
– Pakkasta oli maanantaina 25–30 astetta. Minulla oli kädessä työhansikkaat, joissa on kumia sormien kohdalla. Kesäkäyttöönhän ne on tarkoitettu, mutta laitoin ne kuitenkin käsiini ja ryhdyin töihin. Sormissa ei tuntunut sen kummemmalta kuin normaalistikaan pakkasella. Olen tottunut kalastamaan talvella enkä huomannut nyt mitään erikoista, kertoo sormensa vakavasti palelluttanut mies.

Kun oikean sormen pikkurilli yhtäkkiä jäykistyi 90 asteen kulmaan, havahtui mies siihen, ettei kaikki ole kunnossa.
– Tulin sisälle ja laitoin kädet lämpimän veden alle. Pidin käsiä veden alla vartin ajan. Pian sormiin alkoi nousta pieniä rakkuloita. Ajattelin siinä vaiheessa, että paleltumahan tässä tuli ja laitoin käsiin rasvaa ja pienet kääreet. Luulin, että seuraavana aamuna tilanne olisi parempi.
Mies arvelee, että hänen selkäsärkyyn käyttämänsä kipulääkitys saattoi vaikuttaa siihen, ettei hän havainnut paleltumista tarpeeksi ajoissa.



