KUVAT: 60 vuotta yhdessä – Marja Korhosen ja Helge Heralan rakkaustarina

Marja Korhonen Helge Herala pojat
Lehtikuva
Julkaistu 18.06.2014 21:47

MTV VIIHDE

Näyttelijäparin yli 60 vuotta kestänyt suhde säilyi loppuun saakka.

Tänään 90-vuotiaana kuollut näyttelijä Marja Korhonen ja hänen pitkäaikainen puolisonsa Helge Herala tapasivat parikymppisinä 1940-luvun lopulla. He tutustuivat näytellessään samaan aikaan Turun Kaupunginteatterissa.

Korhonen ja Herala saivat kolme lasta. Jarrko syntyi vuonna 1952, Turo 1954 ja Heidi 1960. Jarkko menehtyi vuonna 1974 auto-onnettomuudessa. Pariskunnalla on kuusi lastenlasta, joista yksi on Turon tytär, juontaja Niina Backman (o.s. Herala).

Herala ja Korhonen pysyivät yhdessä loppuun asti. He joutuivat hetkeksi asumaan erossa toisistaan, sillä Herala vuonna 2006 muutti Helsingin kaupungin ylläpitämään Riistavuoren palvelutaloon. Viimeiset vuotensa he viettivät yhdessä Riistavuoressa, kun myös Korhoselle järjestyi sieltä paikka.

Helge Herala kuoli 87-vuotiaana vuonna 2010. Hän sairasti diabetesta.

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri